A do të hyjë vera e vitit 2024 në librat e historisë si më dramatikja që ka parë Franca që nga kryengritja studentore e majit 1968? Parisi ishte përgatitur tashmë për Lojërat Olimpike në fund të korrikut.

Së pari erdhi tronditja e zgjedhjeve evropiane dy javë më parë, kur harta elektorale e Francës u transformua, ndërsa e djathta e ekstreme (Tubimi Kombëtar) zuri në vendin e parë.

Më pas, në vend që të pranonte këtë disfatë dërrmuese, presidenti Emmanuel Macron ka sjellë në mendje krizën më të madhe politike për dekada.  I vetëm, pa u konsultuar me ministrat, Macron thirri zgjedhje të parakohshme për vetë legjislaturën e Francës, Asamblenë Kombëtare. Dy raunde votimi do të mbahen më 30 qershor dhe 7 korrik.

Me një goditje, ai shpërtheu të gjithë sistemin e partisë. E vetmja parti që mbeti e bashkuar ishte Tubimi Kombëtar, tani mjeti elektoral i Marine Le Pen, por edhe mishërimi më i fundit, më pak ekstrem i lëvizjes së krahut të djathtë, themeluar nga babai i saj, mohues i Holokaustit, Jean-Marie Le Pen. Pas një marshimi të përjetshëm nëpër institucione, ajo është gati jo vetëm për të pushtuar, por edhe për të konsoliduar fitoren e saj. A është kjo vdekja e lirisë, Franca revanshiste e Vishit që zgjidh hesapet me Francën e Rezistencës? Apo është përkundrazi një shfajësim i demokracisë franceze, duke e detyruar të djathtën e fortë të marrë përgjegjësinë?  Sido që të jetë, asgjë e tillë nuk është parë më parë në peizazhin politik evropian.

Zgjedhjet e fundit të Asamblesë Kombëtare dy vjet më parë i dhanë Le Pen, e cila humbi garën presidenciale ndaj Macron më herët në të njëjtin vit, vetëm 88 vende. Këtë herë, falë partisë që ka paraqitur një akt të dyfishtë të Le Pen, tani 55 vjeç, dhe kryeministrit të supozuar Jordan Bardella – një 28-vjeçar i gjatë, me fytyrë të freskët nga St Denis – mund të arrijë në 289-pragu i mandateve për një shumicë absolute.

Vetëm një javë e mbetur nga raundi i parë i zgjedhjeve parlamentare, atmosfera në të gjithë Kanalin është e tensionuar, madje histerike. Bursa e Parisit ka rënë, duke rënë edhe pas bursës anemike të Londrës. Ndërsa Macron ka shmangur një recesion post-pandemik dhe ka zbutur inflacionin, paniku i shkaktuar nga loja e tij zgjedhore po e vë ekonominë në rrezik.

Çfarë më shumë mund të shkojë keq? Përgjigjja, për fat të keq, është e bollshme. Franca është e ndjeshme ndaj goditjeve, sepse politika e saj ka qenë gjithmonë e paparashikueshme. Që nga viti 1789, Parisi ka jetuar një pushtim, dy perandori, tre monarki, katër revolucione dhe pesë republika.

Deri më tani, e vetmja gjë që mungon është ajo traditë shekullore pariziane: trazirat.

Dhuna zihet pak nën sipërfaqe. Dhjetëra mijëra trupa, të thirrur tashmë në Paris për të ndihmuar xhandarmërinë në policimin e Olimpiadës, janë në gatishmëri për të mbajtur rendin.

Një dramë po merr formë për të rivalizuar çdo spektakël sportiv: regjimi i lashtë i Emmanuel Macron që dematerializohet para syve tanë. Një fitore e Tubimit Kombëtar  do ta linte atë si një rosë të çalë deri në vitin 2027, kur ai duhet të largohet nga detyra.

Megjithatë, Franca ka një reputacion të merituar. Nga përtej kufijve të tij, vendi duket vazhdimisht në buzë të kaosit – atëherë ju shkoni atje, dhe është thjesht e mrekullueshme.

A do të jetë ndryshe këtë verë?

Kaos në të djathtë

Sapo presidenti dha njoftimin e tij bombë, Éric Ciotti, lideri i republikanëve të qendrës së djathtë (ekuivalenti i konservatorëve britanikë), theu tabunë që kishte rrethuar gjithmonë nacionalistët duke u ofruar atyre një pakt elektoral. Menjëherë shpërtheu ‘lufta civile’ mes republikanëve.

Të tërbuar drejtuesit dhe figurat kryesore kërkuan shkarkimin dhe përjashtimin e tij nga partia. Për të parandaluar një takim zyrtar në selinë e partisë, Ciotti i mbylli ato dhe u ngujua  brenda. Tani një gjykatë ka vendosur që ai duhet të rikthehet si lider, por partia mbetet e ndarë.

Duke parë rivalët e tij në të djathtë në rrëmujë, Bardella ka ngritur aksionet. Ai është zotuar se në rast se nuk do të ketë një shumicë parlamentare të fortë, nacionalistët do të mbeten në opozitë. Ata do të formojnë një qeveri vetëm nëse elektorati u jep atyre një shumicë absolute.

Kjo është një goditje e mëtejshme për ata republikanë, të udhëhequr nga Ciotti, të cilët shpresonin të krijonin një koalicion të gjerë të së djathtës. Me përjashtimin e këtij opsioni, sondazhet sugjerojnë se më shumë se gjysma e votuesve republikanë, të etur për erën e qeverisë së fortë, do të kalojnë në Tubimin Kombëtar. Partia e Nicolas Sarkozy, trashëgimtarit të traditës goliste, duket e dënuar me harresë elektorale.

Frika dhe urrejtja në të majtë

Kjo perspektivë ka alarmuar mjaftueshëm të majtën për të formuar Frontin e Ri Popullor. Kjo është një përpjekje për të ringjallur kujtimet me ngjyrë rozë të Frontit Popullor të viteve 1930, kur Léon Blum u bë kryeministri i parë socialist me ndihmën e komunistëve.

Ashtu si Fronti Popullor origjinal u shpërbë shpejt, e majta sot është e ndarë ashpër – jo më pak për Izraelin dhe Gazën. Më e madhja nga gjashtë partitë e saj, Franca e Papërkulur e Jean-Luc Mélenchon, është aq ekstreme sa që shumica e hebrenjve francezë i frikësohen antisemitizmit të së majtës shumë më tepër sesa të djathtës.

Në të vërtetë, Franca sot duket më pak mikpritëse për komunitetin e saj hebre – i treti më i madhi në botë, pas Izraelit dhe SHBA-së – se në çdo kohë që nga epoka e Vichy. Edhe Serge Klarsfeld, gjahtari veteran i nazistëve, thotë se ai më mirë do të votonte për Tubimin Kombëtar, pavarësisht historisë së tij të mohimit të Holokaustit, sesa për Frontin e Ri Popullor, anëtarët e të cilit përfshijnë, thotë ai, “antisemitët radikalë”.

Tani një rast barbar që ndërthur antisemitizmin dhe përdhunimin ka nxitur kritika të rënda ndaj të Majtës, të cilët akuzohen për nxitjen e ndjenjave antisemite. Një javë më parë në Courbevoie, në veriperëndim të Parisit, një vajzë hebreje 12-vjeçare u përdhunua dhe u brutalizua nga dy djem, të cilët i mbajtën një çakmak në faqe dhe e kërcënuan se do ta vrisnin nëse i tregonte policisë. Një tjetër djalë thuhet se e quajti atë “një çifute e ndyrë” dhe në telefonat e tyre u gjet material antisemitik.

Sulme të tilla nuk janë të pazakonta në një vend ku ka shumë hebrenj më pak të pasur, familjet e të cilëve kanë origjinën në Afrikën e Veriut dhe që jetojnë në të njëjtat lagje të privuara si muslimanët. Bardella është veçanërisht elokuent ndaj gjendjes së keqe të periferive, sepse ai u rrit në një të tillë. Me sulmet antisemite në të gjithë Francën që janë rritur me më shumë se 300 për qind në muajt e fundit, ai ka shumë për të nxitur.

Si Bardella ashtu edhe Le Pen kanë fajësuar Mélenchon dhe France Unbowed për përdorimin e Gazës si pretekst për të nxitur dhunën antisemite. Ministrat e Macron po ndjekin shembullin, ndërsa protestuesit janë në rrugë duke brohoritur “Mélenchon në burg”. Fronti i Ri Popullor është duke kërcitur në nisje.

Britania e së ardhmes?

Sigurisht, antisemitizmi është një çështje e madhe nëntokësore në Londër, si dhe në Paris, dhe Franca ofron një paraqitje të shkurtër të një të ardhmeje shumë të mundshme për Britaninë. Ashtu, si në Francë,edhe në Britani,  mbështetja për partitë tradicionale të qendrës së djathtë dhe të majtë po zvogëlohet: në këto zgjedhje, edhe me një rrëshqitje të laburistëve, ata dhe konservatorët së bashku ka të ngjarë të marrin përqindjen më të ulët të votave ndonjëherë.

Starmer mundet, si Macron shtatë vjet më parë, të bashkojë qendrën për herë të fundit. Por nëse, siç duket e mundshme, mbështetja e laburistëve rezulton e cekët, ne mund të shohim që qendra së shpejti të lëshojë rrugë, ndërsa politika britanike polarizohet në ekstreme.

Në të vërtetë, ne tashmë kemi populistin tonë karizmatik në të djathtë, në formën e Nigel Farage. Me shpërbërjen e konservatorëve, siç kanë bërë republikanët në Francë, e majta gjithashtu mund të ndahet në fraksione ndërluftuese. Nëse Partia Laburiste bie viktimë e arrogancës pas fitores së saj të afërt, ajo mund të shkojë në rrugën e socialistëve francezë. Në më pak se një dekadë, ata janë tkurrur nga një lëvizje masive mbizotëruese në një parti të vogël të skajshme.

Rebelimi i Macron

Përgjegjësia parësore për përfundimin e rendit politik të pasluftës në Francë duhet të vendoset në derën e Emmanuel Macron. Pas shtatë vitesh sfidimi të gravitetit politik, edhe aleatët e tij më të afërt kanë frikë se Macron mund të ketë takuar Waterloo-n e tij. Tani, ashtu si Garda e Vjetër e Napoleonit, këmbësorët e tij me të vërtetë urdhërohen të marshojnë drejt armëve. Perandori mund të kërkojë vdekjen ose lavdinë, por disa nga oficerët e tij janë në prag të kryengritjes.

Një nga ish-kryeministrat e Macron madje ka krijuar partinë e tij. Édouard Philippe ka deklaruar troç se presidenti duhet të qëndrojë jashtë fushatës, duke qenë se si kreu i shtetit ai duhet të punojë me këdo që del fitimtar.

Kryeministri aktual, Gabriel Attal, u emërua vetëm në janar si kryeministri më i ri (dhe i pari haptazi homoseksual) në historinë franceze. Ende vetëm 35 vjeç, karriera e tij – si ajo e ish-partnerit të tij, ministrit të Jashtëm Stéphane Séjourné – mund të jetë gati në një fund të papritur.

Nuk është çudi që Attal e ka përshkruar grushtin e shtetit të Presidentit të tij si “brutal”. I ngarkuar me riarmatosjen e Francës, ai mezi ka pasur kohë të prodhojë disa avionë Mirage për përkujtimin e Ditës D, në mënyrë që presidenti të mund të bënte një gjest madhështor në Ukrainë duke ia dhuruar avionët Volodymyr Zelensky-t.

Ndërkohë Bruno Le Maire, ministri i financave, u raportua nga Le Figaro se kishte murmuritur: “Vendi po shkon te qentë”. Ai pranoi se shumë njerëz kishin reaguar me “ankth, keqkuptim dhe ndonjëherë zemërim” ndaj vendimit të presidentit. Me sa duket ministri ishte njëri prej tyre.

Le Maire ishte modeli për Bruno Juge, protagonistin heroik të romanit Anéantir (Annihilate) të djalit të keq të letërsisë franceze Michel Houellebecq. Kritika e tij ndaj Macron-it ka peshë në një vend që pëlqen që politika e tij të ketë një dimension letrar.

Pra, pse Macron luajti kumar me fatin e Francës? Historiani dhe biografi kryesor i De Gaulle, Julian Jackson, pati një pikëpamje pozitive kur foli javën e kaluar. “Macron ka bërë pikërisht atë që do të kishte bërë De Gaulle”, tha ai.

Gati dy shekuj më parë, Thomas Carlyle, referuar Revolucionit Francez, pa diçka unike franceze për këtë besim të palëkundur në të ardhmen: “Në trazirat e vdekjes së një shoqërie në fundosje, shpresa franceze sheh vetëm betejat e lindjes së një shoqërie të re të papërshkrueshme më të mirë”.

Por ka një atmosferë dëshpërimi për hedhjen më të fundit të zareve nga Macron – dhe asnjë shenjë se besimi i tij është infektues. Macronistet qendrore që kanë drejtuar Francën e dinë se ditët e tyre në detyrë tani janë të numëruara. Për shumë prej tyre, votimi i së dielës së ardhshme do të jetë një gijotinë metaforike.

Ajo që i mbështet ata është pritshmëria e përhapur se një qeveri e re nacionaliste do të përballet menjëherë me një ikje kapitali dhe një krizë financiare. Prandaj Bardella ka mbajtur takime urgjente me biznesin e korporatave. Financial Times raporton se ofensiva e tij ka pasur njëfarë suksesi.

Receta radikale e suksesit

Megjithatë, edhe në rrethanat aktuale, borxhi francez tashmë po thyen rregullat fiskale të BE-së. Nuk do të duhet shumë që një rritje e mprehtë e normave të interesit të futet në ekonomi dhe të prishë premtimet e Bardella-s.

Këto përfshijnë ndryshimin e rritjes jopopullore të Macron në moshën e pensionit nga 60 në 62, plus shkurtime në taksat e karburantit për të qetësuar fermerët, shoferët dhe të tjerët. Këto politika nuk do t’i mbijetojnë kontaktit me realitetin e tregjeve globale, thonë Macronistet. Ata po llogarisin që popullariteti i Le Pen të zhduket përpara zgjedhjeve të ardhshme presidenciale në 2027.

Megjithatë, për ndalimin e shtetësisë së dyfishtë, Le Pen është zmbrapsur – ndoshta e bindur nga Bardella, djali i emigrantëve italianë. Le Pen dhe Bardella kanë një rutinë të dobishme “polic i fortë, polic i butë”: ajo u bën thirrje votuesve më të vjetër të linjës së ashpër, ndërsa ai josh të rinjtë më të ndryshëm etnikisht.

Çështja kryesore për aktin e dyfishtë Marine/Jordan është fakti se dhuna në rrugë, veçanërisht në zonat me një popullsi të madhe ose shumicë myslimane, është bërë endemike. Shpesh ajo ka një avantazh politik – sulme ndaj ndërtesave që shfaqin flamurin francez me tre ngjyra, për shembull.

Nacionalistët dikur shpërndaheshin rregullisht si vota e protestës së borgjezisë së vogël të qytetit të vogël dhe fshatarësisë. Tani është një lëvizje masive, që përfshin të gjithë, nga punëtorët me jakë blu deri te shoqëria elegante pariziane.

Bardella ka luajtur një rol kyç në shkëputjen e partisë nga imazhi i saj i vjetër si një grup racistësh dhe antisemitësh, të udhëhequr nga Jean-Marie Le Pen. Ky është një mjedis ultra-reaksionar që shpesh mendon se vajza e Le Pen, Marine, është shitur. Edhe më larg nga e djathta është partia e Éric Zemmour, Réconquête!  Zemmour propagandon teorinë e konspiracionit se popullsia e bardhë vendase e Francës po zëvendësohet qëllimisht nga emigrantë myslimanë.

Deri javën e kaluar, Zemmour mund të pretendonte se partia e tij mburrej me zërin autentik të rinisë franceze – askush tjetër përveç Marion Maréchal, mbesa 34-vjeçare e Marine Le Pen. Por Maréchal tani u ka bërë thirrje votuesve të mbështesin tezen e saj, duke shkaktuar tronditje, ndërsa Zemmour e spastroi atë dhe tre të tjerë nga pesë eurodeputetët e tij.  Tani që Maréchal nuk është më në parti, duket se baza e saj mbështetëse do të tkurret edhe më tej.

Ylli i së Majtës

E gjithë kjo trazirë në të djathtë është pasqyruar në të majtë, ku një tjetër yll i ri ka lindur. Raphaël Glucksmann është djali i filozofit André Glucksmann, i cili bëri emër në vitin 1975 kur braktisi marksizmin, atëherë ende në modë në akademinë franceze, dhe ia kushtoi pjesën tjetër të jetës luftës kundër totalitarizmit.

Djali i tij Raphaël Glucksmann, tani 40 vjeç, ka pamjen e bukur dhe karizmën për t’u bërë një tribunë e re e qendrës së majtë. Ai ka krijuar partinë e tij, Place Publique (Sheshi Publik), e cila fitoi një trampolinë në Parlamentin Evropian në aleancë me Partinë e vjetër Socialiste.

Por, çka nëse nacionalistët fokusohen në programin e tyre kryesor: mbylljen e xhamive radikale dhe deportimin e sa më shumë islamistëve dhe emigrantëve të paligjshëm? Në mitingjet e saj, Marine Le Pen thotë: “më jepni një arsye për të mbajtur në territorin tonë të huajt që bashkëpunojnë me një ideologji totalitare që kërkon vdekjen e popullit francez”. Qëllimi i saj përfundimtar është la préférence nationale (preferenca kombëtare), që do të thotë se fëmijët e të huajve nuk do të gëzonin automatikisht të drejta të plota kushtetuese.

Ajo që me të vërtetë emocionon audiencën e Le Pen është kur ajo flet për dëbimin e predikuesve salafistë (fundamentalistë) dhe anëtarëve të Vëllazërisë Myslimane.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb