Në një shfaqje solidariteti dhe dënimi, mbi 100 punonjës të institucioneve të Bashkimit Evropian u mblodhën në Bruksel për të shprehur kundërshtimin e tyre ndaj agresionit të vazhdueshëm izraelit kundër Rripit të Gazës.

Të organizuar përpara zyrës kryesore të Komisionit Evropian në Bruksel, demonstruesit mbanin tre mbulesa të bardha, të shënuara simbolikisht me njolla të kuqe, me mbishkrimet “e drejta ndërkombëtare”, “Konventat e Bashkimit Evropian” dhe “Konventa për Parandalimin dhe Ndëshkimin e Krimit” të gjenocidit”.

Manos Carlisle, një punonjës i Komisionit Evropian, theksoi natyrën paqësore të tubimit, duke thënë: “Ne jemi këtu për të mbrojtur parimet dhe vlerat themelore mbi të cilat janë themeluar institucionet evropiane, parimet e të drejtave të njeriut, dinjitetit njerëzor dhe lirisë.”

Komisioni Evropian vendosi të mos japë asnjë koment në lidhje me protestën.

Protesta përkon me ditën e 215-të të agresionit të vazhdueshëm izraelit kundër Rripit të Gazës. Numri i viktimave të luftës ka arritur shifra alarmante, me 34,844 viktima të raportuara dhe 78,404 të plagosur që nga shpërthimi i agresionit izraelit më 7 tetor.

 

 (A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb