Rritja e ekonomisë ruse në vitin 2023 doli të jetë më e lartë se mesatarja botërore, me PBB-në e vendit që është rritur me 3.6%, tha presidenti rus Vladimir Putin në një takim për çështjet ekonomike.

“Rritja ekonomike vitin e kaluar doli të ishte më e lartë se parashikimet. PBB-ja e Rusisë u rrit, më parë prisnim një rritje prej 3.5%, por sipas të dhënave të fundit arrin në 3.6%. Kjo është më e lartë se mesatarja botërore”, tha ai, duke vënë në dukje se kjo shifër është mesatarisht 3% në mbarë botën, dhe ekonomitë e vendeve të zhvilluara po rriten mesatarisht me 1.5%.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb