Presidenti rus Vladimir Putin deklaroi se Moska është e gatshme për bisedime paqeje me Ukrainën në çdo kohë dhe vend.

Duke folur në një konferencë shtypi në kryeqytetin e Vietnamit, Hanoi, e cila u transmetua drejtpërdrejt në faqen e internetit të Kremlinit, Putin tha se priste që Perëndimi të kundërshtonte nismën e tij për paqen në Ukrainë.

Presidenti rus vuri në pikëpyetje pse propozimi i Rusisë u quajt “jorealist” ndërsa askush nuk kritikoi në të njëjtën mënyrë “ultimatumin” e Ukrainës, që përmban kushte të papranueshme për Moskën.

Politikanët e arsyeshëm do të mendojnë për propozimin e Rusisë për Ukrainën nëse duan t’i japin fund konfliktit, tha ai, duke paralajmëruar se kushtet mund të ndryshojnë në varësi të situatës në fushën e betejës.

Në të njëjtën kohë, nëse Kievi e lidh fillimin e negociatave të paqes me tërheqjen e forcave ruse nga Ukraina, atëherë bisedimet nuk do të ndodhin kurrë, theksoi ai.

Për legjitimitetin e presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelensky , Putin tha se pret që ai të zëvendësohet nga Perëndimi në gjysmën e parë të vitit 2025.

Duke komentuar komentet e Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg për vënien në gatishmëri të forcave bërthamore të aleancës, Putin tha se Rusia po monitoron nga afër synimet e tilla dhe do të përgjigjet në mënyrë adekuate nëse ndodh diçka.

Presidenti rus vuri në dukje gjithashtu se autoritetet e vendit po mendojnë për ndryshime në doktrinën bërthamore sepse “kundërshtarët” ulën pragun për përdorimin e armëve bërthamore.

I pyetur nëse Moska planifikon të përfshijë një sulm bërthamor parandalues ​​në edicionin e ri të doktrinës, presidenti tha “nuk ka nevojë”, duke shpjeguar se forcat ruse janë të afta të zmbrapsin sulmin e kundërshtarit “në kundërsulm”.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb