Turistët që vizitojnë Seviljen në Spanjën jugore mund të duhet së shpejti të paguajnë një biletë për të eksploruar sheshin mbreslënës Plaza de España, ka njoftuar këshilli i qytetit, si pjesë e planeve për të kontrolluar volumin e turistëve që vërshojnë në sheshin publik.

“Ne planifikojmë të mbyllim Plaza de España dhe të tarifojmë turistët në mënyrë që të financojmë mirëmbajtjen e tij dhe të garantojmë sigurinë,” shkroi kryebashkiaku Jose Luis Sant në një postim në X, shoqëruar nga një video që tregon skena të tilla si heqja e pllakave, fasadat e dëmtuara dhe ambulantë që zënë qoshet dhe shkallët.

Sheshi është pjesë e një kompleksi të ndërtuar në vitin 1969 si pjesë e Ekspozitës Ibero-Amerikane, me synimin për të pasqyruar karakterin spanjoll në arkitekturën e tij dhe dekorimet e tij të shtruara.

Mijëra njerëz nga e gjithë bota e vizitojnë sheshin çdo ditë, me karroca ose në këmbë.

Vendi u shndërrua në një set për filmin e vitit 1999 Star Wars: The Invisible Menace dhe është një pikë qendrore e jetës kulturore të Seviljes, ku pret koncerte, shfaqje dhe shfaqje të modës.

Edhe pse Santh e bëri të qartë se vendasve do t’u lejohej ende aksesi i lirë, shumë përdorues të X, përfshirë banorë të Seviljes, shpejt shprehën pakënaqësinë e tyre me planin e qeverisë bashkiake.

“Një taksë turistike për të gjithë vizitorët shkakton më pak debat dhe sjell më shumë të ardhura. Dëgjoni njerëzit, jo hotelierët”, ka shkruar një përdorues.

Një tjetër shtoi: “Ajo që njerëzit duan nga ju është një taksë turistike dhe rregullim i përgjithshëm i turizmit masiv që po shkatërron qytetin tonë”. Me më shumë se 3 milionë turistë në vit dhe një popullsi prej 700,000 banorësh, Sevilja është qyteti i tretë më i popullarizuar i Spanjës për vizitorët. Shumë qytete luftojnë për të gjetur ekuilibrin midis turizmit shumë të nevojshëm dhe ruajtjes së tërheqjes së tyre për banorët. Venecia do të vendosë një tarifë provë nga prilli për të kufizuar numrin e ekskursioneve.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb