Autoritetet policore vijuan me arrestimin e deputetit të pavarur Konstantinos Floros për sulmin e paprecedentë ndaj deputetit  të Zgjidhjes Helenike Vassilis Grammenos në mjediset e Kuvendit.

Ish-deputeti i Spartanëve u dërgua në zyrat e Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Atikës në bazë të nenit 157 të Kodit Penal për Dhunë ndaj një organi politik apo qeverisë, ndërsa zoti Grammenos u dërgua në spital. Siç tha kryetari i Kuvendit, Konstantinos Tasoulas, neni 157 i Kodit Penal parashikon se kushdo që kryen dhunë ndaj një deputeti dënohet me burgim deri në 10 vjet. Ai theksoi gjithashtu se zoti Grammenos nuk ka pasur kohë as të votojë në një votim që po zhvillohet në Parlament. Madje ai theksoi se imuniteti parlamentar mbulon kundërvajtjet, por jo veprat penale, ndaj “mund të akuzojmë me krim autorin e këtij sulmi vulgar dhe barbar”.

Episodi i paprecedentë me protagonist ish-deputetin etashmë të pavarur të Spartanëve,Konstantinos Floros , ka ndodhur mëngjesin e së mërkurës në Kuvend, ku ai ka goditur me grusht deputetin e Zgjidhjes Helenike, Vasilis Grammenos .

Siç shihet në fotot nga Eurokinissi, deputetë të tjerë kanë tentuar të ndalojnë Konstantinos Floros. Madje është fotografuar edhe deputeti Grammenos pas sulmit që ka marrë.

Sipas informacioneve, episodi i paprecedentë vjen si pasojë e një “zënie” mes “Zgjidhjes Greke” dhe Konstantinos Floros .

Sot në seancën plenare të Kuvendit është diskutuar kërkesa për heqjen e imunitetit të Kyriakos Velopulos pas një padie të babait të deputetit Floros për llogari anonime në twitter që e ofendojnë atë.

Kur përfaqësuesi i Zgjidhjes Greke, Chitas, deklaroi se është pro heqjes së imunitetit, megjithëse zoti Velopoulos nuk ka lidhje me padinë, Floros u hodh dhe tha se këtë do ta vendosë gjykata.

Pas kësaj ndërhyrjeje, anëtarët e Zgjidhjes Helenike filluan të shajnë me gjuhë vulgare ndaj Konstantinos Floros. Informacionet thonë se Vassilis Grammenos i ka thënë deputetit të pavarur “Do të të… mamanë, do të të çoj në burg me byzylykë” dhe Konstantinos Floros i është përgjigjur “dil dhe më thuaj” . Të dy burrat u takuan më pas, ku Konstantinos Floros e kapi Vassilis Grammenos për jake, e goditi me grusht dhe e hodhi poshtë.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb