Qeveria e Pakistanit miratoi 3 miliardë rupi (13.36 milionë dollarë amerikanë) ndihmë për njerëzit e prekur nga përmbytjet në vendin e Azisë Jugore.

Ministria e financave tha se në një takim të Komitetit të Koordinimit Ekonomik (KEK) të kabinetit, u vendos që qeveria t’i japë paratë Autoritetit Kombëtar të Menaxhimit të Fatkeqësive (NDMA) për furnizimet me ndihma, operacionet e shpëtimit dhe rehabilitimin e njerëzve të prekur nga përmbytjet.

Qeveria pakistaneze do të sigurojë gjithashtu 540 milionë rupi për dyqanet e shërbimeve në zonat e goditura nga përmbytjet për të siguruar furnizim të qetë me mallra thelbësore për njerëzit e prekur.

Agjencia shtetërore e lajmeve e vendit Associated Press of Pakistan raportoi se dyqanet e shërbimeve kanë marrë një pjesë aktive në operacionet e ndihmës për furnizimin e artikujve ushqimorë thelbësorë në zonat e prekura nga përmbytjet në bashkëpunim me qeveritë provinciale.

Për shkak të situatës emergjente dhe bazuar në vlerësimin paraprak të nevojave, 113,700 thasë racioni në vlerë prej 540 milionë rupi do të disbursohen për familjet e prekura nga përmbytjet, thuhet në raport. (1 dollar amerikan është i barabartë me 224,56 rupi pakistaneze)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb