Mediat në Zimbabve kanë arritur të zbulojnë skemën sesi një kompanie së inceneratorëve në Shqipëri i është anuluar kontrata në shtetin e Zimbabves.

Media në shtetin afrikan shkruan se Qeveria vendase ka anuluar një marrëveshje korruptive të prokurimit me vlerë deri në 60 milion dollarë amerikanë të nënshkruar me një kompani të afërt me një nga djemtë e Presidentit Emmerson Mnangagua.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Shkrimi i plotë i medias në Zimbabve:

Qeveria e Zimbabve ka anuluar një marrëveshje korruptive të prokurimit me vlerë deri në 60 milion dollarë amerikanë të nënshkruar me një kompani të lidhur me një nga djemtë e Presidentit Emmerson Mnangagëa.

Anulimi pason një hetim të ZimLive, që zbuloi se si qeveria kishte dhënë kontratat e prokurimit për kompani të lidhura politikisht që nuk janë regjistruar në regjistrin e Autoritetit Rregullator të Prokurimit të Zimbabve (PRAZ).

Një prej atyre kompanive, Drax International, e cila gjithashtu bën tregti si Drax Consult SAGL, iu dha kontrata prej 20 milion dollarësh dhe 40 milion dollarë amerikanë për të furnizuar pajisje mjekësore dhe ilaçe. Kompania është e regjistruar në Dubai dhe Zvicër, me një aksioner të vetëm të quajtur Ilir Dedja, një shtetas italian, por me origjinë nga Shqipëria.

Pas një proteste publike e cila ka nxitur donatorë ndërkombëtarë, Ministria e Shëndetësisë tani i ka kërkuar kompanisë shtetërore farmaceutike (NatPharm) që të ndërpresë “të gjitha” kontratat ekzistuese me Drax.

Ushtruesi i Detyrës së Sekretarit të Ministrisë së Shëndetit, Dr Gibson Mhlanga, në një letër të 5 qershorit drejtuar NatPharm, shkroi: “Ju udhëzoheni të anulloni të gjitha kontratat që keni pasur me Drax SAGL me efekt të menjëhershëm. Ju lutemi të këshilloheni që ky proces duhet të përfundojë deri të premten e fundit, 12 qershor 2020, dhe të gjitha dokumentet që tregojnë anulimin e të njëjtës kontratë, për të dorëzuar gjithçka në zyrën time deri atëherë”.

Mhlanga, i cili nuk dha arsye për anulimin e kontratave, tha që NatPharm “duhet ta trajtojë këtë çështje me urgjencën që kërkon”. ZimLive filloi hetimin e tij në Drax International në prill kur përfaqësuesi i kompanisë në Zimbabve Delish Nguuaya u shfaq në Zyrën Shtetërore, ku ai dhuroi komplete të testit të koronavirusit para se të njoftonte se kompania e tij do të furnizonte tregun me pajisje mjekësore dhe ilaçe me vlerë 60 milion dollarë në Zimbabve.

As Drax International dhe Drax Consult SAGL nuk janë në regjistrin e vitit 2020 të furnizuesve të qeverisë së aprovuar nga ana e PRAZ.

Na janë dorëzuar faturat e dala dhe dokumente të tjera që tregojnë se si Drax kishte mallra me çmim të lartë në një faturë prej 1 milion dollarësh të dërguar në NatPharm. Ministria e Shëndetësisë u detyrua të negociojë faturën në 600 000 dollarë amerikanë. Është e paqartë se sa prej 60 milion dollarëve amerikanë ishin paguar tashmë në Drax para anulimit të kontratave.

Rezultoi se Nguuaya, një kriminel i dënuar i cili ka dalë në gjyq për grabitje, posedim droge dhe grabitje të armatosur, është një bashkëpunëtor biznesi i djalit binjak të Mnangagua, Collins. Nguuaya mohon një partneritet biznesi me djalin e Mnangagua. Collins, ndërkohë, me anë të një  deklarate ka mohuar madje një marrëdhënie shoqërore me Nguuaya. Ne na janë dhënë fotografi, megjithatë, ku tregohet se Collins dhe Nguuaya po bënin blerje për makina luksoze në Dubai dhe marrin pjesë në funksione shtetërore së bashku.

Ne gjithashtu kemi hetuar një kompani tjetër, Jaji Investments, e cila është e regjistruar në Namibi. Kompania u menaxhua nga Ministri i Shëndetësisë Obadiah Moyo për të furnizuar komplet testit të koronavirusit. Kompania është paguar më shumë se 112 000 dollarë amerikanë që nga marsi. Investimet Jaji është në pronësi të Garikai Prince Mushininga, i cili është takuar me Mnangagëa të paktën dy herë. Përfaqësuesi i kompanisë në Zimbabve është Valdano Broën, nipi dhe njeri i afërt kyç i presidentit.

Zbulimet e plaçkitjeve të shfrenuara nga fëmijët dhe bashkëpunëtorët e tij kanë ngatërruar Mnangagëa, besnikët e së cilit kanë kërcënuar gazetarët për ekspozimin e korrupsionit.

Por jo të gjithë kanë marrë një qëndrim mbrojtës. Nënkryetari Kembo Mohadi, kreu i një grupi punues ministror mbi Covid-19, ishte aq i tronditur nga zbulimet sa ai iu shkroi një letër zyrtarëve në të cilën ai tha: “Qeveria po ndryshon shumë dhe po harxhon shumë burime për të përfituar biznes të paskrupullt dhe Kompanitë “.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb