Qindra protestues dolën në rrugët e kryeqytetit Kabul duke ngritur parulla kundër Pakistanit dhe duke bërë thirrje për “liri”, një ditë pasi udhëheqësi i rezistencës Ahmad Masoud njoftoi për një “kryengritje” kundër sundimit taliban.

Demonstratat filluan të martën në mëngjes dhe vazhduan deri në pasdite para se të shpërndaheshin nga luftëtarët talibanë që qëllonin në ajër.

Gazetarët gjithashtu thanë se ata ishin të ndaluar të filmonin. Të paktën një nga kameramanët e tyre u arrestua për xhirimin e protestave.

Një burim bëri me dije se talebanët shkatërruan disa kamera dhe arrestuan gazetarët ndërsa ndiqnin protestuesit drejt Pallatit Presidencial.

Shakib Ghori, një nga protestuesit që marshuan drejt Pallatit Presidencial, tha se turma thërriste vetëm për “liri” dhe kritikonte “ndërhyrjen” e Pakistanit fqinj në punët e brendshme të Afganistanit.

Ghori tha se megjithëse protestuesit po kërkonin një qeveri gjithëpërfshirëse dhe se të drejtat e grave të respektoheshin, asnjë nga tubimet e tyre nuk kishte për qëllim të ishte anti-taleban.

“Ne kërkuam të drejtat tona. Një sistem politik që respekton të gjithë afganët. Dhe kjo është fundi i ndërhyrjes së vazhdueshme të Pakistanit në Afganistan, ”tha Ghori duke shtuar se ai nuk sheh asnjë arsye që talibanët të përpiqen të prishin protestën.

“Ne nuk thamë asgjë për talibanët, kështu që pse ata do të qëllonin?”

Ghori tha se talebanët gjithashtu filluan të godasin njerëzit, dhe ai gjithashtu u godit nga mbrapa nga një armë. Ai tha gjithashtu se transferoi të paktën dy protestues të plagosur në spitalet aty pranë.

13ad7683 Bd9c 445b 84fc 1748c25e5428

Demonstruesit në tubimet e tjera gjithashtu raportuan se kishin parë njerëz të plagosur. Protestuesit thanë se lëvizja e tyre do të vazhdojë edhe në ditët në vijim me më shumë tubime të planifikuara në internet.

Demonstratat filluan të hënën në mbrëmje, ku me qindra njerëz në Kabul dhe provincën qendrore të Daikondi u mblodhën dhe brohoritën me parulla anti-Pakistaneze.

Ashtu si me demonstratat e tjera, njerëzit në Khair Khana po brohorisnin “Rroftë, Afganistan! Vdekje Pakistanit ”, ndërsa ata marshuan nëpër rrugët e kryeqytetit afgan. Për vite me radhë, Afganistani ka akuzuar fqinjin e tij jugor për ndihmën dhe mbështetjen e talibanëve dhe grupeve të tjera të armatosura në vend.

Pretendimet për përfshirjen pakistaneze kanë marrë vrull edhe një herë gjatë fundjavës. Përkrahësit e frontit të rezistencës në provincën Panjshir akuzuan Pakistanin se po jep fuqi ajrore në mbështetje të talibanëve në fitoren e tij në provincën e ndaluar.

Të dielën, shefi i spiunazhit të Pakistanit Faiz Hameed vizitoi Kabulin, por nuk kishte asnjë konfirmim nëse ai takohej me zyrtarët talebanë.

Të martën vonë, talibanët njoftuan se udhëheqësi veteran Mullah Mohammad Hasan Akhund do të udhëheqë qeverinë e re. Akhund kishte shërbyer si zëvendësministër i jashtëm nën regjimin taleban në vitet 1990.

Kjo akuzë mori tërheqje më të madhe kur Massoud, udhëheqësi i një rezistence të armatosur kundër talebanëve, dërgoi një mesazh zanor të hënën duke kërkuar nga afganët të ngriheshin kundër talibanëve. Ai gjithashtu pohoi se “të huajt” mund të shiheshin duke luftuar së bashku me talibanët në Panjshir. Sidoqoftë, ai nuk dha asnjë provë në mbështetje të akuzave të tij.

Nuk pati asnjë koment të menjëhershëm nga Pakistani, por ai vazhdimisht ka hedhur poshtë akuzat për ndërhyrje në punët e Afganistanit. Islamabadi në vend të kësaj ka akuzuar Kabulin për provën e vendeve të sigurta për grupet e armatosura pakistaneze.

Zalmai Nishat, një ekspert i lartë i politikave në agjencinë gjermane të zhvillimit, GIZ, tha se tubimet ishin një shfaqje e “mbështetjes dërrmuese të popullit për thirrjen e Ahmad Massoud për të gjithë brenda dhe jashtë vendit që të qëndrojnë me Frontin Kombëtar të Rezistencës në çfarëdo mënyre që munden” .. ”

Hasan Rouhani, organizatori i protestës në lagjen Kartei Parwan, tha se ai pa atë që ndodhi në demonstratat e mëparshme, kur talibanët filluan të qëllonin, por se dhuna nuk do ta pengonte atë të ngrinte zërin.

“Nëse ne, të rinjtë qëndrojmë të qetë, atëherë kombi do të qëndrojë i qetë,” tha ai ndërsa protestuesit u drejtuan në drejtim të Ministrisë së Punëve të Jashtme.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb