Kreu i grupit parlamentar të Partisë Demokratike Gazment Bardhi ka deklaruar se mazhoranca po tenton të marrë nën kontroll KLSH, duke krijuar një nënkomision për auditim kombëtar.

Në një dalje për mediat ai u shpreh se mazhoranca duhet të heqë dorë nga kontrolli i të gjitha institucioneve, ndërsa shtoi se është e paprecedentë që deputetët të uditojnë cështje konkrete brenda KLSH apo të ndërhyjnë në këtë institucion.

“Dua të shpreh shqetësimin për një tentativë të mazhorancës për krijimin e një nënkomisioni për auditim kombëtar që synon të marrë nën kontroll KLSH. Mazhoranca të heqë dorë nga kontrolli ndaj institucioneve.

KLSH raporton në Kuvend por e precedentë që deputetët me nënkomision të auditojnë çështje konkrete brenda KLSH apo të ndërhyjnë në këtë institucion”, tha ai.

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: