Çmimet globale të ushqimeve kanë rënë me rreth një të pestën në vitin e kaluar sipas Organizatës së OKB-së për Ushqimin dhe Bujqësinë, kryesisht për shkak të marrëveshjes së Detit të Zi me Rusinë që i lejon Ukrainës të eksportojë më shumë nga drithërat e saj.

Marrëveshja, e cila u ndërmjetësua nga Kombet e Bashkuara dhe Turqia në korrik, zhbllokoi dërgesat që ishin bllokuar në portet e bllokuara të Ukrainës, duke lehtësuar rritjen e çmimeve të ushqimeve dhe kërcënimin e urisë në disa vende.

Në mars të vitit të kaluar, pushtimi i Rusisë kishte çuar në rritje çmimet e ushqimeve, por edhe me rënien ato janë ende shumë të larta. Para luftës Ukraina eksportonte 10% të grurit në botë, 15% të misrit dhe 13% të elbit sipas Komisionit Evropian.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: