Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) janë bërë shteti i parë i Gjirit që ka regjistruar një rast të lisë së majmunëve.

Republika Çeke dhe Sllovenia raportuan gjithashtu rastet e tyre të para të martën.

Ky numër pritet të rritet edhe më tej, por ekspertët thonë se rreziku i përgjithshëm për popullatën mbetet i ulët.

Shpërthime të virusit janë gjetur në Evropë, Australi dhe Amerikë.

Simptomat shpesh përfshijnë ethe dhe skuqje – por infeksioni zakonisht është i butë.

Në Emiratet e Bashkuara Arabe, zyrtarët shëndetësorë njoftuan se një rast ishte zbuluar në një udhëtar që kishte vizituar së fundmi Afrikën perëndimore dhe tani po merr trajtim mjekësor.

Autoritetet atje thonë se janë “plotësisht të përgatitur” për të trajtuar çdo shpërthim, duke shtuar se protokollet e mbikëqyrjes së hershme për zbulimin e sëmundjes ishin në fuqi.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thotë se virusi mund të përmbahet me përgjigjen e duhur në vendet jashtë Afrikës ku zakonisht nuk zbulohet.

“Ne ju inkurajojmë të gjithëve që të rrisni mbikëqyrjen e lisë së majmunëve për të parë se ku janë nivelet e transmetimit dhe për të kuptuar se ku po shkon,” tha drejtoresha e OBSH-së për Përgatitjen Globale ndaj Rrezikut Infektiv, Sylvie Briand, në një konferencë të martën.

Shpërthimet mund të mos jenë normale, por mbeten të kontrollueshme, shtoi ajo.

Jashtë Afrikës tani ka 237 raste të konfirmuara dhe të dyshuara të lisë së majmunëve dhe autoritetet shëndetësore në mbarë botën kanë njoftuar planet për të përmirësuar virusin.

Gjermania thotë se ka porositur deri në 40,000 doza të vaksinës Imvanex – e përdorur për trajtimin e lisë, por edhe efektive kundër lisë së majmunëve – që të jenë gati në rast se shpërthimi përkeqësohet.

Kushdo që është vaksinuar tashmë me një vaksinë kundër lisë vite më parë si pjesë e një përpjekjeje globale për të çrrënjosur sëmundjen duhet të ketë imunitetin ekzistues, thanë zyrtarët gjermanë të shëndetësisë. Por ata shtuan se trajtimi i vjetër ka më shumë efekte anësore, kështu që nuk është i përshtatshëm për të luftuar linë e majmunëve sot.

Dhe në Francë, e cila ka zbuluar tre raste, zyrtarët njoftuan një fushatë vaksinimi të synuar të të rriturve që ishin ekspozuar kohët e fundit.

Autoritetet atje rekomandojnë që një vaksinë të bëhet brenda katër ditëve nga ekspozimi, por deri në 14 ditë më pas nëse është e nevojshme.

Në Angli, zyrtarët njoftuan të martën se ishin zbuluar 14 raste të tjera të virusit – duke e çuar numrin e përgjithshëm të rasteve në MB në 71.

Lija e majmunëve zakonisht lidhet me udhëtimin në Afrikën Qendrore ose Perëndimore, por disa nga rastet që kanë ndodhur jashtë këtyre vendeve nuk kanë pasur asnjë lidhje udhëtimi.

Nuk përhapet lehtë midis njerëzve, por mund të përhapet përmes:

Prekjes së veshjeve, shtratit ose peshqirëve të përdorur nga dikush me skuqjen e lisë së majmunit.

Prekjes së flluskave ose zgjebeve të lëkurës së lisë së majmunit.

Kollitjet ose teshtitjet e një personi me skuqje të lisë së majmunit.

Nëse infektoheni me linë e majmunit, zakonisht duhen nga pesë deri në 21 ditë që të shfaqen simptomat e para.

Simptomat përfshijnë ethe, dhimbje koke, dhimbje muskujsh, dhimbje shpine, ënjtje të nyjeve limfatike, të dridhura dhe rraskapitje.

Një skuqje mund të zhvillohet, shpesh duke filluar në fytyrë, duke u përhapur më pas në pjesë të tjera të trupit. Skuqja ndryshon dhe kalon nëpër faza të ndryshme – pak si lija e dhenve – përpara se të formojë më në fund një flluskë, e cila më vonë bie.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb