Australia ka njoftuar rastin e parë të konfirmuar të gripit të shpendëve tek një fëmijë që besohet se e ka marrë atë ndërsa ishte në Indi disa javë më parë.

“Një fëmijë në Victoria është konfirmuar me gripin e shpendëve në Australi. Fëmija mori infeksionin e gripit të shpendëve A (H5N1) ndërsa ishte në Indi dhe nuk ishte mirë në mars të këtij viti, “tha 9news.com.au duke cituar zyrtarë shtetërorë të shëndetësisë.

“Një rast njerëzor i infeksionit të gripit të shpendëve A(H5N1) është raportuar në Victoria. Nuk ka dëshmi të transmetimit në Victoria dhe mundësia e rasteve të tjera njerëzore është shumë e ulët pasi gripi i shpendëve nuk ka përhapet lehtësisht midis njerëzve,” postoi Departamenti Viktorian i Shëndetësisë në X.

“Rasti i raportuar së fundmi ishte në një fëmijë që u kthye në Australi nga jashtë në mars 2024. Fëmija përjetoi një infeksion të rëndë dhe është shëruar plotësisht,” thuhet në një postim tjetër pa identifikuar vendin e huaj.

Rasti u njoftua disa orë pasi gripi i shpendëve u zbulua në një fermë në Victoria, tha 9news.com.au.

“Gjurmimi i kontaktit nuk ka identifikuar asnjë rast të mëtejshëm të gripit të shpendëve të lidhur me këtë rast”, tha Victoria Health në një deklaratë dhe shtoi, se fëmija raportohet se ka përjetuar një infeksion të rëndë, dhe nuk ishte mirë.

“Virusi i shpendëve u zbulua përmes testimit të mëtejshëm të mostrave pozitive të gripit që ndodhin për të zbuluar shtame të reja ose në lidhje me virusin e gripit, si pjesë e sistemit të mbikëqyrjes së zgjeruar të Victoria-s”, tha portali i lajmeve duke cituar zyrtarë shëndetësorë.

Victoria Health tha se fëmija ishte rasti i parë i gripit të shpendëve shumë patogjene në Australi dhe rasti i parë i zbuluar i llojit H5N1 në vend. Një lloj tjetër i gripit të shpendëve u zbulua në fermën viktoriane të vezëve pas disa ngordhje të shpendëve.

“Ndërsa rasti i njeriut i zbuluar sot është lloji H5N1, lloji në fermë u zbulua se ishte një varietet i ndryshëm H7N7”, thuhet në raport.

Një raport në Korporatën e Transmetimeve Australiane (ABC) tha, “Gjurmimi i kontaktit nuk ka identifikuar ndonjë rast të mëtejshëm të gripit të shpendëve të lidhur me këtë rast. Departamenti e siguroi komunitetin se shanset për raste të tjera njerëzore janë ‘shumë të ulëta’. Njerëzit nuk janë të rrezikuar nga ky virus nëse nuk kanë pasur kontakt me zogj ose kafshë të infektuara ose me sekrecione të tyre. “Rrallë, infeksioni i gripit të shpendëve te njerëzit mund të kalojë te një person tjetër me kontakt të zgjatur. Megjithatë, nuk ka asnjë provë që shtamet H5N1 të gripit të shpendëve që qarkullojnë globalisht mund të përhapen lehtësisht nga njeriu te njeriu,” shtuan zyrtarët.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb