Tre varka patrullimi mbërritën deri në 90 milje nga bregu i Jonit kalabrez për të shpëtuar 295 emigrantë.

Pasditen e djeshme, anija Corsi dhe një tjetër varkë patrullimi shkuan deri në 100 milje në lindje të Sirakuzës për të rimarrë 450 emigrantë.

Një ditë me aktivitet të plotë për mjetet e Rojës Bregdetare, teksa vazhdojnë polemikat për mbytjen së anijes ‘Summer love’ (sot u gjet viktima e 89-të). Ndërkohë, qendrat ku qëndrojnë emigrantët po përballen me menaxhimin e vështirë të sistemit të pritjes, i vënë nën presion për shkak të bumit të ardhjeve. Me një qarkore, ministri Matteo Piantedosi ftoi të gjithë prefektët të punojnë me qarqet dhe bashkitë për aktivizimin urgjent të qendrave të reja kushtuar të miturve të pashoqëruar, në 3 vitet e fundit kanë mbërritur rreth 56 mijë.

Pas disa ditësh pushim për shkak të detit të trazuar, udhëtimet në Mesdhe kanë rinisur. Uljet u regjistruan në Lampedusa (42) dhe në Sardenjë (15). Roja Bregdetare Tuniziane ka rikthyer 30 varka, që nga dita e djeshme me gjithsej 2034 persona në bord. Pas mbytjes së anijes së djeshme, u gjetën 7 trupa (përfshirë 4 fëmijë dhe një të porsalindur), ndërsa rreth njëzet rezultojnë të zhdukur. Mjetet e rojes bregdetare italiane kanë lëvizur gjithashtu. Tre anije patrullimi kanë gjetur 295 emigrantë – kryesisht pakistanezë, por ka edhe egjiptianë – në një anije peshkimi me motorë të prishur që u larguan nga Turqia. Një tjetër operacion më pas në një varkë të dytë peshkimi identifikoi rreth 100 milje në lindje të Sirakuzës, me rreth 450 emigrantë në bord, në kushte të pasigurta lundrimi. 3 anije tregtare dhe një anije patrullimi Frontex janë gjithashtu në vendngjarje për ndihmë.

(Ansa/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb