Trajneri i Portugalisë, Roberto Martínez, shprehu shqetësime për sigurinë, pasi fitorja e ekipit të tij ndaj Turqisë u dëmtua nga 6 spektatorë që hynë në  fushë dhe shkonin drejt Cristiano Ronaldos në kërkim të fotove.

I gjashti dështoi në një përpjekje për të arritur te pesë herë fituesi i Topit të Artë, por bëri që një stjuard të rrëshqasë dhe të përplaset me sulmuesin portugez Gonçalo Ramos, duke e rrëzuar lojtarin e Paris Saint-Germain në tokë.

Një fëmijë i vogël i veshur me tuta të kuqe  u prit ngrohtësisht nga Ronaldo, i cili priti që djali ta arrinte, buzëqeshi, nxori krahët dhe më pas pozoi për një foto së bashku. Por kapiteni i Portugalisë nuk ishte i impresionuar kur një person i dytë, këtë herë me sa duket në fillim të 20-ave, vrapoi dhe e ndërpreu lojën pak më pas.

Capture1
Capture1

Dy mbështetës të tjerë hynë në fushë gjatë fitores 3-0 të Portugalisë në Dortmund, i treti një person i veshur me bluzën e Turqisë.

I katërti, në dukje një adoleshent, i veshur me të zeza, vrapoi përgjatë zonës, ndërsa Portugalia po mbronte një kënd në fund të lojës. Një i pestë më pas erdhi me bilbilin e fundit.

Një i gjashtë u shfaq ndërsa Portugalia festonte fitoren. Ai rrëshqiti dhe u ngrit përsëri, përfundimisht u përlesh në tokë nga pesë stjuardë.

Sjellja e tij, shkaktoi përplasjen me Ramos.

Të gjashtë u morën nga stjuardët dhe çështja do të trajtohet nga policia gjermane. Organi disiplinor i UEFA-s do të presë raportet përpara se të vendosë për ndonjë veprim. Përgjegjësia për çdo gjobë dhe ndalim të gjashtë personave është e autoriteteve shtetërore.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb