Shirat e rrëmbyeshëm në Bangladesh kanë shkaktuar rrëshqitje të dheut duke varrosur të paktën dhjetë persona dhe duke detyruar mijëra të ikin në tokat më të larta, thanë zyrtarë të policisë dhe qeverisë.

Shkollat ​​janë kthyer në strehimore për ata që braktisin shtëpitë e tyre për shkak të rritjes së ujërave të lumenjve, ndërsa më shumë se një milion njerëz kanë mbetur të bllokuar në zonat veriore.

Bangladeshi, një komb me rreth 170 milionë banorë, është ndër vendet më të cenueshme ndaj fatkeqësive dhe ndryshimeve klimatike, sipas Indeksit Global të Rrezikut Klimatik.

Shirat vjetorë të musonit shkaktojnë shkatërrim të gjerë çdo vit, por ekspertët thonë se ndryshimi i klimës po ndryshon modelet e motit dhe po rrit numrin e ngjarjeve ekstreme të motit.

“Të paktën 700,000 njerëz janë bllokuar nga përmbytjet dhe shirat e dendur në distriktin Sylhet, dhe 500,000 njerëz të tjerë në rrethin fqinj Sunamganj”, tha Abu Ahmed Siddique, komisioner i distriktit Sylhet verilindor të Bangladeshit.

Të vrarët nga rrëshqitjet e dheut ishin në lagjen juglindore Cox’s Bazar.

Nëntë ishin refugjatë nga Mianmari fqinj, dhe tjetri ishte nga Bangladeshi, tha Amir Jafar, një zyrtar i policisë në komandën e sigurisë në kampe.

“Ata po flinin në strehimoret e tyre kur shirat e dendur gjatë natës shkaktuan rrëshqitjet e dheut në pesë pika të kampeve”, tha Jafar. “Ata u varrosën nën baltë”.

Ai tha se qindra refugjatë ishin zhvendosur nga zonat e konsideruara në rrezik.

“Shiu vazhdon ende,” tha ai.

Rreth një milion njerëz jetojnë në kampin e refugjatëve Rohingya.

Në Sylhet, shirat e rrëmbyeshëm dhe lumenjtë e fryrë nga përmbytjet në rrjedhën e sipërme në Indi përmbytën gjithashtu zona me popullsi të madhe.

“Më shumë se 17,000 njerëz janë dërguar në strehimore vetëm në rrethin Sylhet,” tha zyrtari i lartë i qeverisë lokale Sheikh Russel Hasan, duke paralajmëruar se lumenjtë ende po ngrihen.

Pjesa më e madhe e Bangladeshit përbëhet nga delta, ndërsa lumenjtë Himalayan të Ganges dhe Brahmaputra ecin ngadalë drejt detit.

Përmbytjet në 2022 në Sylhet ishin disa nga më të këqijat e regjistruara, duke lënë miliona të bllokuar dhe rreth njëqind të vrarë.

Towhidul Islam, zyrtari kryesor administrativ i Gowainghat, pjesë e Sylhet, tha se lumi ishte ngritur dy centimetra në tre orët e para pas agimit.

“Nëse niveli i shiut dhe i ujit vazhdon të rritet, situata do të përkeqësohet, si në vitin 2022”, tha Islami.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb