Pothuajse 15.5 milionë fëmijë në Shtetet e Bashkuara raportohet se kanë rezultuar pozitivë për COVID-19 që nga fillimi i pandemisë, sipas raportit të fundit nga Akademia Amerikane e Pediatrisë (AAP) dhe Shoqata e Spitaleve të Fëmijëve.

Mbi 121,000 nga këto raste janë shtuar në katër javët e fundit, dhe pothuajse 28,000 raste të fëmijëve COVID-19 u raportuan deri më 23 shkurt, thuhet në raport.

Gjatë pesë muajve të fundit, rastet e raportuara javore të fëmijëve në Shtetet e Bashkuara kanë rënë mesatarisht në rreth 32,000 raste.

Rastet e raportuara ka të ngjarë të jenë një “nënnumërim i konsiderueshëm” i rasteve të COVID-19 tek fëmijët, sipas raportit.

Ekziston nevoja për të mbledhur më shumë të dhëna specifike për moshën për të vlerësuar ashpërsinë e sëmundjes në lidhje me variantet e reja, si dhe efektet e mundshme afatgjata, thuhet në raport.

Është e rëndësishme të pranojmë se ka efekte të menjëhershme të pandemisë në shëndetin e fëmijëve, por më e rëndësishmja, ne duhet të identifikojmë dhe adresojmë ndikimet afatgjata në mirëqenien fizike, mendore dhe sociale të këtij brezi fëmijësh dhe të rinjsh, tha AAP.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: