Pothuajse 17 mijë objekte të dëmtuara nga pushtuesit rusë janë restauruar tashmë në rajonin e Kievit.

Këtë e ka bërë të ditur në Facebook , Ruslan Kravchenko, kreu i Administratës Ushtarake Rajonale.

Sipas tij, “armiku vazhdon të sulmojë rajonin e Kievit. Prandaj, numri i objekteve të dëmtuara po rritet. Sot ka më shumë se 29 mijë prej tyre.”

Ai vuri në dukje se rindërtimi është në vazhdim. Prioriteti është rivendosja e banesave.

“Së bashku me komunitetin Irpin, ne kemi riparuar tashmë 31 shtëpi private përballë kompleksit të banimit “Irpinsky Lypky”. Po ndërtojmë 30 shtëpi të tjera nga e para. Më shumë se 300 njerëz mbetën të pastrehë në rrugën Bahirova për shkak të pushtuesve rusë. Disa janë kthyer në shtëpi”, theksoi kreu i ARM-së.

Sipas Kravchenko, zbatimi i masave kundër korrupsionit në rajon vazhdon. Grupi “Transparenca dhe Përgjegjshmëria”, me pjesëmarrjen e oficerëve të zbatimit të ligjit, vizitoi të shtatë rrethet e rajonit të Kievit. Është duke u zhvilluar një plan për inspektimin e mëtejshëm të përbashkët të projekteve të ndërtimit”.

Një konvikt i vjetër u rindërtua në fshatin Mykhailivka-Rubezhivka në rajonin e Kievit për të akomoduar personat e zhvendosur brenda vendit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb