Pushtimi rus i Ukrainës ka ndalur efektivisht të gjithë tregtinë detare në portet e Ukrainës, sipas inteligjencës amerikane të sapodeklasifikuar, duke ndërprerë një mall të rëndësishëm eksporti për Ukrainën dhe duke rrezikuar një krizë globale ushqimore.

Në muajt që kur Rusia u zhvendos për të pushtuar në shkurt, ajo ka vendosur një “bllokadë efektive” në të tretën veriore të Detit të Zi, sipas një zyrtari amerikan që i dha CNN një hartë të deklasifikuar të rajonit në kushte anonimiteti.

Harta analizon dendësinë e anijeve që hyjnë dhe dalin nga portet e Ukrainës para dhe pas fillimit të konfliktit, duke treguar një rënie pothuajse totale të trafikut tregtar drejt porteve në Detin e Zi dhe Detin Azov pas fillimit të pushtimit. Një hartë e tretë ofron një vizualizim aktual të densitetit të anijeve detare ruse të grumbulluara në Detin e Zi në brigjet e Ukrainës, duke theksuar “vatrat e aktivitetit”, sipas zyrtarit amerikan.

“Ndikimi i veprimeve të Rusisë nuk mund të nënvlerësohet pasi eksportet e Ukrainës në det janë jetike për sigurinë globale të ushqimit”, tha zyrtari amerikan, duke i bërë jehonë vlerësimit të gjerë të analistëve perëndimorë dhe zyrtarëve qeveritarë.
Ukraina siguron rreth 10% të eksporteve botërore të grurit, vuri në dukje zyrtari, shumica dërrmuese e të cilave dalin nga vendi nga portet e Detit të Zi.

Para luftës, Ukraina ishte eksportuesi i katërt më i madh në botë i misrit dhe eksportuesi i pestë më i madh i grurit, sipas Departamentit të Shtetit të SHBA. Pothuajse 30% e tregtisë globale të grurit vinte vetëm nga Rusia dhe Ukraina.

Programi Botëror i Ushqimit i Kombeve të Bashkuara – i cili ndihmon në luftimin e pasigurisë ushqimore globale – blen rreth gjysmën e grurit të tij nga Ukraina çdo vit dhe ka paralajmëruar për pasoja të rënda nëse portet e Ukrainës nuk hapen.

Javën e kaluar CNN raportoi se SHBA dhe aleatët po diskutojnë se si të zhvillojnë në mënyrë të sigurt rrugët për transportin e grurit nga Ukraina, mes shqetësimeve për furnizimet globale të ushqimit. Imazhet e reja satelitore të raportuara nga CNN të hënën duket se vërtetojnë pretendimet ukrainase se Rusia po vjedh gjithashtu depo me drithë në portet tregtare.

Që nga fillimi i konfliktit, Rusia ka frikësuar trafikun tregtar, herë pas here ka penguar kalimin e sigurt në Ukrainë përmes ngushticës së Kerch dhe, më e dukshme, ka vendosur anije luftarake në brigjet e Ukrainës dhe ka goditur portet e Ukrainës, tha zyrtari amerikan.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb