Zyra e lartë e prokurorit të Perusë tha se ka nisur një hetim ndaj presidentes së re Dina Boluarte dhe anëtarëve të kabinetit të saj për të hetuar akuzat për gjenocid pas përleshjeve të dhunshme që kanë parë të paktën 40 të vrarë dhe qindra të plagosur që nga fillimi i dhjetorit.

Qeveria e re, megjithatë, fitoi një votëbesim në Kongres me një diferencë të madhe të martën në mbrëmje. Një humbje do të kishte shkaktuar një riorganizim të kabinetit dhe dorëheqjen e kryeministrit Alberto Otarola.

Hetimi vjen pasi 17 civilë u vranë në rajonin jugor Puno të vendit të hënën – dita më vdekjeprurëse e protestave që kur ish-presidenti Pedro Castillo u rrëzua dhe u arrestua muajin e kaluar. Dhuna vazhdoi të martën me një oficer policie që vdiq pasi makina e tij u dogj.

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të martën tha se po hetonte Boluarte, Otarola, ministrin e mbrojtjes Jorge Chavez dhe ministrin e brendshëm Victor Rojas me akuzat për “gjenocid, vrasje të kualifikuar dhe lëndime të rënda”.

Grupet e të drejtave të njeriut kanë akuzuar autoritetet për përdorimin e armëve të zjarrit ndaj protestuesve dhe hedhjen e bombave tymi nga helikopterët. Ushtria thotë se protestuesit kanë përdorur armë dhe eksplozivë të bërë vetë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: