Një helikopter u rrëzua në Alpet Valais mëngjesin e së martës. Tre persona u vranë. Tre të tjerë u plagosën. Një helikopter B3 u rrëzua në Alpet Valais mëngjesin e së martës, njfton gazeta zvcierane ne shqip Le Canton27.ch due ju referuar burimeve të policisë kantonale.

Sipas policisë, aksidenti ka ndodhur rreth orës 09:25 teksa po bënte ski në aeroportin malor Petit Combin. Makina rrëshqiti në shpatin verior në majën e malit 3668 metra të lartë, për arsye që ende nuk janë të qarta.

Gazeta zvicerane në shqip Le canton27.ch ka mësuar se shtatë helikopterë nga Air Glaciers, Air Zermatt dhe Rega shkuan në vendngjarje. Përveç pilotit, helikopteri udhëhiqej nga një udhërrëfyes malor dhe katër klientët e tij. Dy personat e plagosur mundën të merrnin kujdes të menjëhershëm mjekësor përpara se të dërgoheshin në Spitalin Sitten. Një person i tretë gjithashtu u shpëtua më vonë. Tre banorët e tjerë të makinës mundën të shpëtoheshin vetëm të vdekur.

Bordi Zviceran i Hetimit të Sigurisë (Sust) nisi një hetim për të sqaruar shkakun e aksidentit. Zyra e Prokurorit Federal (BA), e cila është përgjegjëse për aksidentet e aviacionit, po udhëheq hetimin penal në bashkëpunim me Zyrën Federale të Policisë (Fedpol) dhe policinë kantonale të Valais.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb