Një helikopter ushtarak u rrëzua në provincën Ghor në Afganistanin perëndimor, duke vrarë të paktën një person, tha ministria e mbrojtjes talebane.

Rrëzimi i MI-17 u shkaktua nga një problem teknik, sipas një deklarate.

Helikopteri ishte në një mision shpëtimi pasi një automjet që transportonte civilë u zhyt në një lumë pranë qytetit të Feroz Koh, kryeqyteti provincial i Ghor, tha ministria në postimin në platformën e mediave sociale X.

Sipas deklaratës, 12 pasagjerë u plagosën në aksident. Ekuipazhi u përpoq të bënte një ulje emergjente, por helikopteri goditi një mur dhe u rrëzua, shtoi ai.

Deklarata nuk identifikon individin që mbeti i vrarë në aksident dhe nuk ishte e qartë se sa persona ishin në bord.

Imazhet e postuara në X tregojnë vendin e përplasjes përgjatë një lumi, ku dhjetëra njerëz u mblodhën në përpjekje për të ndihmuar të mbijetuarit.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb