Autoritetet në shtetin Pernambuco të Brazilit verilindor thanë të hënën se 91 vdekje janë konfirmuar nga përmbytjet gjatë fundjavës.

Qindra punonjës të shpëtimit shtetëror dhe federal janë duke kërkuar për 26 personat e zhdukur, sipas deklaratës zyrtare.

Presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro fluturoi të hënën mbi zonën e prekur të kryeqytetit të Pernambuco, Recife, dhe fqinjin Jaboatao dos Guararapes. Duke folur për gazetarët më pas, ai tha se ulja në helikopter nuk ishte e mundur për shkak të tokës së lagur.

Ai gjithashtu vuri në dukje se vendi ka përjetuar kohët e fundit fatkeqësi të ngjashme në malet mbi Rio de Zhaneiro, në shtetin jugor Bahia dhe në shtetin Minas Gerais.

“Fatkeqësisht, këto katastrofa ndodhin në një vend me madhësi kontinenti,” tha ai. “Padyshim që të gjithë jemi të trishtuar. Shprehim ngushëllimet tona për familjarët. Objektivi ynë më i madh është të ngushëllojmë familjet dhe gjithashtu, me mjete materiale, të kujdesemi për popullatën”.

Qeveria po lëviz për të vënë në dispozicion fondet për komunat që kanë shpallur gjendjen e jashtëzakonshme, tha në konferencën për shtyp Daniel Ferreira, ministri i zhvillimit rajonal. Ai theksoi gjithashtu një linjë të re kredie në dispozicion të qyteteve të prekura nga fatkeqësi të tilla.

Ekspertët thonë se ndryshimi i klimës kontribuon në reshje më intensive dhe Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike e ka klasifikuar rajonin metropolitane të Recife si një nga qytetet më të cenueshme në botë. Rajoni i ulët i metrosë është vendosur në deltën e tre lumenjve, përmban fusha përmbytëse dhe një rrjet prej dhjetëra kanalesh dhe është shtëpia e rreth 4 milionë njerëzve.

Në mars, Recife u bë qyteti i parë i Amerikës Latine që nënshkroi për pjesëmarrje në një program që do të krijojë sigurim kundër fatkeqësive klimatike të krijuar nga një rrjet qeverish lokale dhe rajonale dhe të financuar nga banka gjermane e zhvillimit KfW.

Autoriteti i mbrojtjes civile të shtetit tha në një deklaratë se përmbytjet kanë zhvendosur 5,000 njerëz nga shtëpitë e tyre dhe ka përforcuar alarmin e saj për rrezikun ende të lartë të rrëshqitjeve të dheut. Reshjet e shiut kanë vazhduar, por me më pak intensitet.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb