Numri i të papunëve të regjistruar në Zvicër në muajin mars është rritur me më shumë se 15,000 nga viti në vit, ose me 17.1%, tha Këshilli Federal i Zvicrës.

“Sipas Sekretariatit Shtetëror për Çështje Ekonomike (SECO), në zyrat rajonale të punësimit në fund të marsit 2024 janë regjistruar si të papunë 108.593 persona, 3.286 persona më pak se një muaj më parë. Norma e papunësisë për muajin raportues ka mbetur e pandryshuar në 2.4%. Papunësia u rrit me 15,838 persona (+17,1%) krahasuar me muajin korrespondues të një viti më parë”, tha këshilli.

Nëntorin e kaluar, qeveria zvicerane miratoi zgjatjen e statusit mbrojtës të refugjatëve ukrainas në vend deri më 4 mars 2025, me kusht që niveli i aktivitetit të tyre të arrijë në 40% deri në fund të 2024.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb