Mes tensioneve të rritura me Pekinin, Marina ajrore e SHBA ka njoftuar se një grup i sulmeve ajrore amerikane ka filluar ta operojë në Detin e Kinës Jugore.

Kjo lëvizje e SHBA vjen si pasojë e pretendimit të qeverisë kineze se pjesa më e madhe e trupit të ujit është territori i tij sovran.

Dy anije kineze janë tashmë në grupin amerikan, i cili përbëhet nga një aeroplanmbajtëse, një kryqëzor me raketa të drejtuara dhe tre shkatërrues raketash të drejtuara.

Grupi Nimitz Carrier Strike, i cili ka aftësi vdekjeprurëse dhe jovdekjeprurëse nga “hapësira në nënujore, në çdo aks dhe çdo domen”, sipas komandantit të tij, hyri në Detin e Kinës Jugore për herë të parë si pjesë e dislokimit të tij aktual.

Dislokimi vjen pasi ushtria amerikane forcon praninë e saj në rajon në një përpjekje për të penguar Kinën, e cila po kalon një modernizim dhe zgjerim të shpejtë të aftësive të veta ushtarake dhe bërthamore.

Kujtojmë që këtë javë, SHBA dhe Japonia njoftuan një prani të përforcuar të marinës amerikane në Okinawa , e cila do të kishte aftësi të avancuara të inteligjencës dhe kundër anijeve. Të dy aleatët njoftuan gjithashtu një seri nismash të tjera të dizajnuara për t’i afruar ushtritë përballë asaj që ata e shohin si siguri në rritje të Kinës në rajon.

Marina amerikane ka deklaruar se kryqëzori me raketa të drejtuara nga SHBA po operon në Detin e Kinës Jugore si pjesë e një operacioni të lirisë së lundrimit sipas ligjit ndërkombëtar.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb