Zv. kryeministri Erion Braçe inspektoi çmimet e qepëve dhe patateve në tregjet e Tiranës ku konstatoi se teksa çmimi i këtyre produkteve në Divjakë nga bujqit ulet, në tregjet e Tiranës rritet.

Ai ngre shqetësimin se një tregtar  shumice që thjesht transporton produktin nga Divjaka p.sh, në Tiranë fiton deri në 250% më shumëse bujku që e ul vlerën deri në 40% nën kosto.

Prandaj Braçe thotë se nuk ka më zgjidhje tjetër vetëm që nga sot në mëngjes bujqit dhe tregtarët e Divjakës të unifikojnë çmimin të gjithë njësoj dhe të mos ulin çmimin e shitjes tek tregtarët e shumicës.

 

STATUSI NGA ERION BRAÇE

KJO ESHTE GRABITJE E DYFISHTE!

Kam qene prej mengjesit ne tregjet publike te fruta perimeve ne Tirane;

Ndoqa cmimet per dy produkte,
qepen e thate-e re, pataten-e re.
TE DYJA PRODUKTE EKSKLUZIVE TE #DIVJAKES!

Vjelja sapo ka nisur ne #Divjake dhe produkti sa ka dale ne treg;

Por shihni cfare GRABITJEJE eshte:
Cmimi dje i qepes ne #DIVJAKE u ul dramatikisht ne vetem 15 LEKE/KG;

Cmimi sot i te njejtes qepe te marre dje ne #DIVJAKE, ne cdo treg te Tiranes eshte nga 70 LEKE/KG NE 120 LEKE/KG!

Kuptoni?
NGA 4.7 HERE ME SHTRENJTE DERI NE
8 HERE ME SHTRENJTE!

Grabitja e pare eshte ndaj bujkut ne #DIVJAKE;

Ulja e cmimit deri ne 40% nen kosto,
te nje super produkti per te cilin 7 muaj me rradhe ai, bujku ka punuar 12-14 ore ne dite e ka paguar pa fund nga mbjellja ne cdo sherbim,
ESHTE NJE SUPERGRABITJE!

Imagjinoni, nje tregetar “shumice” qe ben thjesht transportin nga Divjaka ne Tirane,
fiton 20, 30, 40 leke per kg,
50, 100, 200, 250% me shume se bujku qe
eshte rropatur 7 muaj me rradhe!

Kush nuk e kupton, e shperfill,
e nenvlereson kete, te vije ta ule njehere menderen ne fushat e Divjakes;
Kush me tregon tregun e rregullat tij duhet ta qepe e te kuptoj qe ky eshte pazar e ska lidhje me tregun kerkund!

Grabitja e dyte eshte ndaj qytetarit ne Tirane;

Rritja e cmimit te qepes nga 15 leke ne Divjake
deri ne 120 leke ne Tirane,
eshte nje SUPERGRABITJE e dyte!

Por ben edhe nje dem te dyte;
Ule konsumin-qytetari do blej me pak, tapos tregun, bllokon prodhimin ne #DIVJAKE e me keq,
ul cmimin edhe me poshte se kaq duke sjelle nje HUMBJE FINANCIARE shume te madhe!

E njejta gje edhe per pataten;
Patatja e re sot ne treg eshte vec patatja e #Divjakes.

Cmimi dje ne Divjake u ule ne 20 leke/kg,
ndersa sot ne Tirane cmimi ishte 80 leke/kg!

GRABITJE NJESOJ SI E PARA!

E dija qe do ndodhte kjo histori dhe
kam nje muaj qe flas per kete;
Madje duke shtuar se BUJQESIA E BUJQIT PRODHUES po mbajne Shqiperine ne dy muajt me te veshtire te saj, ekonomine ndezur kur sektore te tere u fiken!

Tani meqe nuk na begenisi kush,
nga sot ne mengjes nga #Divjaka,
cdo tregetar do kete sjellje tjeter,
te unifikuar ne produkt e ne cmim!

Zgjidhje tjeter nuk na late

 

View this post on Instagram

 

KJO ESHTE GRABITJE E DYFISHTE! Kam qene prej mengjesit ne tregjet publike te fruta perimeve ne Tirane; Ndoqa cmimet per dy produkte, qepen e thate-e re, pataten-e re. TE DYJA PRODUKTE EKSKLUZIVE TE #DIVJAKES! Vjelja sapo ka nisur ne #Divjake dhe produkti sa ka dale ne treg; Por shihni cfare GRABITJEJE eshte: Cmimi dje i qepes ne #DIVJAKE u ul dramatikisht ne vetem 15 LEKE/KG; Cmimi sot i te njejtes qepe te marre dje ne #DIVJAKE, ne cdo treg te Tiranes eshte nga 70 LEKE/KG NE 120 LEKE/KG! Kuptoni? NGA 4.7 HERE ME SHTRENJTE DERI NE 8 HERE ME SHTRENJTE! Grabitja e pare eshte ndaj bujkut ne #DIVJAKE; Ulja e cmimit deri ne 40% nen kosto, te nje super produkti per te cilin 7 muaj me rradhe ai, bujku ka punuar 12-14 ore ne dite e ka paguar pa fund nga mbjellja ne cdo sherbim, ESHTE NJE SUPERGRABITJE! Imagjinoni, nje tregetar “shumice” qe ben thjesht transportin nga Divjaka ne Tirane, fiton 20, 30, 40 leke per kg, 50, 100, 200, 250% me shume se bujku qe eshte rropatur 7 muaj me rradhe! Kush nuk e kupton, e shperfill, e nenvlereson kete, te vije ta ule njehere menderen ne fushat e Divjakes; Kush me tregon tregun e rregullat tij duhet ta qepe e te kuptoj qe ky eshte pazar e ska lidhje me tregun kerkund! Grabitja e dyte eshte ndaj qytetarit ne Tirane; Rritja e cmimit te qepes nga 15 leke ne Divjake deri ne 120 leke ne Tirane, eshte nje SUPERGRABITJE e dyte! Por ben edhe nje dem te dyte; Ule konsumin-qytetari do blej me pak, tapos tregun, bllokon prodhimin ne #DIVJAKE e me keq, ul cmimin edhe me poshte se kaq duke sjelle nje HUMBJE FINANCIARE shume te madhe! E njejta gje edhe per pataten; Patatja e re sot ne treg eshte vec patatja e #Divjakes. Cmimi dje ne Divjake u ule ne 20 leke/kg, ndersa sot ne Tirane cmimi ishte 80 leke/kg! GRABITJE NJESOJ SI E PARA! E dija qe do ndodhte kjo histori dhe kam nje muaj qe flas per kete; Madje duke shtuar se BUJQESIA E BUJQIT PRODHUES po mbajne Shqiperine ne dy muajt me te veshtire te saj, ekonomine ndezur kur sektore te tere u fiken! Tani meqe nuk na begenisi kush, nga sot ne mengjes nga #Divjaka, cdo tregetar do kete sjellje tjeter, te unifikuar ne produkt e ne cmim! Zgjidhje tjeter nuk na late!

A post shared by Erion Brace (@erionbrace) on

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb