Rrufetë dhe shirat e dendur kanë vrarë të paktën 49 njerëz në të gjithë Pakistanin në tre ditët e fundit, thanë zyrtarët, ndërsa autoritetet në jugperëndim të vendit shpallën gjendjen e jashtëzakonshme.

Disa vdekje ndodhën kur rrufeja goditi fermerët që korrnin grurë. Shirat shkaktuan shembjen e dhjetëra shtëpive në veriperëndim dhe në provincën lindore të Punjabit.

Arfan Kathia, një zëdhënës i autoritetit provincial të menaxhimit të fatkeqësive, tha se 21 njerëz kishin vdekur në Punjab, ku priten më shumë shira këtë javë. Khursheed Anwar, një zëdhënës i autoritetit të menaxhimit të fatkeqësive në provincën veriperëndimore Khyber Pakhtunkhwa në kufi me Afganistanin, tha se 21 njerëz vdiqën atje.

Shiu goditi gjithashtu kryeqytetin, Islamabad, dhe vrau shtatë njerëz në provincën jugperëndimore të Baluchistanit. Rrugët u përmbytën në qytetin veriperëndimor të Peshawar dhe në Quetta, kryeqyteti Baluchistan.

Kryeministri Shehbaz Sharif tha në komentet televizive se ai kishte urdhëruar autoritetet të ofrojnë ndihmë. Rezervuaret e ujit të Pakistanit do të përmirësohen për shkak të reshjeve, tha ai.

Rafay Alam, një ekspert pakistanez mjedisor, tha se reshjet e tilla të mëdha të prillit janë të pazakonta.

“Dy vjet më parë, Pakistani dëshmoi një valë të nxehti në mars dhe prill dhe tani ne jemi dëshmitarë të shirave dhe kjo është e gjitha për shkak të ndryshimeve klimatike, të cilat kishin shkaktuar përmbytje të mëdha në vitin 2022,” tha ai.

Në vitin 2022, rreshjet frynë lumenjtë dhe në një moment përmbytën një të tretën e Pakistanit, duke vrarë 1,739 njerëz. Përmbytjet shkaktuan gjithashtu dëme prej 30 miliardë dollarësh.

Ndërkohë, përmbytjet e mëdha nga shirat sezonalë në Afganistan vranë 33 persona dhe plagosën 27 të tjerë në tre ditë, sipas Abdullah Janan Saiq, zëdhënës i talebanëve për Ministrinë e Shtetit për Menaxhimin e Fatkeqësive Natyrore.

Më shumë se 600 shtëpi u dëmtuan ose u shkatërruan ndërsa rreth 200 bagëti ngordhën. Përmbytjet dëmtuan gjithashtu zona të mëdha të tokës bujqësore dhe më shumë se 85 kilometra (53 milje) rrugë, tha ai.

Ai tha se autoritetet në Afganistan kishin ofruar ndihmë për gati 23,000 familje dhe se përmbytjet e shpejta u raportuan në 20 nga 34 provincat e vendit.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb