Politikani rus i opozitës Alexei Navalny, i cili po vuan dënimin me burg në qytetin Melikhovo, është kthyer në izolim për herë të njëzetë, thonë bashkëpunëtorët e tij.

Navalny u lirua vetëm dje nga izolimi, në të cilin u dërgua nëntë ditë më parë, dhe u transferua në një qeli të rregullt. Arsyet e dënimit të ri të vendosur ndaj Navalny nuk janë të specifikuara. Këtë herë ai do të qëndrojë në izolim për katër ditë.

“Dje në pesë të pasdites më nxorën nga izolimi, sot në tetë të mëngjesit më kthyen në izolim. Katër ditë. Pse kaq pak? Sepse pikërisht pas njëzetekatër orësh gjykata plotëson ankesën që kam bërë dhe stafi i burgut mund të pretendojë se nuk ka shkelur asnjë të drejtë me mua. Kaq të sjellshëm janë”, shkroi Navalny përmes partnerëve të tij të mediave sociale.

Deri më tani Navalny ka kaluar 220 ditë në izolim. Qelia e izolimit është një qeli shumë e vogël për një person.

Në fillim të gushtit, Gjykata e Qytetit të Moskës e dënoi politikanin rus të opozitës me 19 vjet në një koloni burgu të regjimit të posaçëm me akuzën për financim të veprimtarisë ekstremiste, formim të një organizate ekstremiste dhe thirrje për veprimtari ekstremiste.

Regjimi special që mbizotëron në koloninë e burgut ku ai vuan dënimin i lejon Navalny-t të ketë dy takime të shkurtra dhe një të gjatë në vit si dhe të drejtën.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: