Rusia kreu sot një lëshim provë të raketës së saj Angara-A5 për herë të parë nga Kozmodromi Vastochniy, pasi problemet teknike çuan zyrtarët të anulonin lëshimin në minutën e fundit për dy ditë me radhë.

Nisja testuese e Angara, një mjet i ri lëshues, synon të shfaqë ambiciet hapësinore të Rusisë në epokën post-sovjetike dhe rolin në rritje të Vastochny, që ndodhet në rajonin e pyllëzuar Amur të Lindjes së Largët Ruse.

“Ka një ndezje të motorit, fluturimi është normal,” tha agjencia ruse e hapësirës Roscosmos në komentimin e saj të drejtpërdrejtë. “Të gjitha sistemet janë Ok.”

Pas disa minutash, raketa po udhëtonte me një shpejtësi prej më shumë se 25,000 kilometra në orë dhe hyri në orbitë.

Roscosmos raportoi se Angara-A5 u lançua me një ngarkesë testimi dhe po funksionon normalisht. Seksioni i sipërm i tij u shkëput dhe e vendosi ngarkesën e provës në orbitë.

Dje, të mërkurën, lëshimi testues i raketës hapësinore u anulua për shkak të një mosfunksionimi në sistemin e kontrollit të lëshimit të motorit.

Rusia nisi projektin Angara disa vjet pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik në 1991 si një mjet lëshimi i ndërtuar nga Rusia, që do të siguronte akses në hapësirë ​​edhe pa Kozmodromin Baikonur, të cilin Rusia e merr me qira nga Kazakistani.

Fluturimi i parë provë i Angara-A5 u zhvillua në vitin 2014, i ndjekur nga një tjetër në vitin 2020, të dy nga Plesetsk.

“Me këtë nisje, filluan testet e projektimit të fluturimit të kompleksit të raketave hapësinore Amur me mjete lëshuese Angara në Vatsochny ,” tha Roscosmos.

Ai tha se Angara-A5 është shumë më miqësore me mjedisin sesa Proton M i Rusisë si një raketë e rëndë që ka qenë në shërbim që nga mesi i viteve 1960.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: