Rusia akuzoi ushtrinë ukrainase për sulmin e qëllimshëm të një spitali në një zonë të kontrolluar nga Rusia në Ukrainën lindore të shtunën, në atë që tha se ishte një krim lufte që vrau 14 njerëz dhe plagosi 24 pacientë dhe u plagosën stafin mjekësor.

Nuk pati asnjë përgjigje të menjëhershme ndaj akuzave nga Ukraina.

Sulmi i supozuar goditi një spital në vendbanimin rus të Novoaidar dhe u krye duke përdorur një sistem lëshimi raketash HIMARS të furnizuar nga SHBA, tha në një deklaratë ministria ruse e mbrojtjes.

“Një sulm i qëllimshëm me raketa kundër një objekti të njohur mjekësor civil funksional është, pa dyshim, një krim i rëndë lufte nga regjimi i Kievit”, tha ministria e mbrojtjes.

“Të gjithë ata që janë përfshirë në planifikimin dhe ekzekutimin e këtij krimi do të gjenden dhe do të mbahen përgjegjës.

Mjekët civilë dhe ushtarakë kishin punuar në spital për shumë muaj duke trajtuar njerëzit dhe ushtarët vendas, tha ai.

Ukraina dhe aleatët e saj perëndimorë kanë akuzuar forcat ruse për krime të shpeshta të luftës në konfliktin në të cilin mijëra civilë janë vrarë dhe qytete dhe qyteza janë goditur nga sulmet e artilerisë dhe ajrore. Rusia mohon të ketë shënjestruar civilët.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb