Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka shprehur dëshirën që të furnizojë Ukrainën me raketa kundër anijeve për të fundosur anijet luftarake ruse, duke lehtësuar presionin mbi vendet bregdetare që Rusia po bombardon nga deti, raporton The Sunday Times.

Gazeta e përshkroi planin si pjesë e një “ndërrimi të ingranazheve” në përgjigjen e Perëndimit ndaj luftës.

Ai tha se kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson u tha ministrave se dëshironte që të furnizonte me armë për të parandaluar forcat ruse të përparonin në qytetin port jugor të Odesës. Sulmet me raketa ruse goditën qytetin këtë mëngjes.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: