Disa orë pasi redaktorit të pavarur Dmitry Muratov iu dha së bashku Çmimi Nobel për Paqen, autoritetet ruse kanë caktuar disa botime dhe gazetarë si agjentë të huaj. Grupi hetimor Bellingcat dhe gazetari rus i BBC, Andrei Zakharov janë ndër ata të listuar. Termi “agjent i huaj” u përdor nga sovjetikët për disidentët politikë.

Që atëherë është përdorur për të etiketuar organizatat e pavarura të mediave dhe OJQ -të që konsiderohen se marrin fonde të huaja. Më herët të Premten komiteti Nobel vlerësoi Muratov, i cili themeloi gazetën e pavarur Novaya Gazeta, për mbrojtjen e lirisë së fjalës në Rusi. Megjithëse botimi i tij është një nga të paktat gazeta të pavarura që ka shmangur etiketën e agjentëve të huaj, ai tha në përgjigje të çmimit: “Ne do të përpiqemi të ndihmojmë njerëzit që janë caktuar si agjentë [të huaj], të cilët po përndiqen dhe detyrohen të largohen nga Rusia “.

Ministria ruse e drejtësisë tha se po shtonte nëntë gazetarë dhe tre kompani në listën e agjentëve të huaj. Bellingcat, e regjistruar në Holandë, ishte përfshirë në demaskimin e agjentëve rusë të akuzuar për kryerjen e sulmit vdekjeprurës të agjentit nervor Novichok në Salisbury në 2018. Regjistruar në SHBA MNews.world dhe uebfaqja e Nyjës së Kaukazit, e cila siguron lajme në rajonin e Kaukazit, janë gjithashtu të përfshira.

Gazetarët i shtuan listës punën për kanalin BBC rus dhe televiziv Dozhd – i cili vetë u caktua si agjent i huaj në gusht. Organizatat e tjera përfshinin Current Time, Radio Liberty dhe 7×7. Ato përfshijnë: Andrei Zakharov, një gazetar investigativ i respektuar gjerësisht për BBC Russian Daniil Sotnikov i Dozhd TV – ai shkroi në Twitter: “e pakëndshme, por jo fundi i botës” Tatiana Voltskaya dhe Ekaterina Klepikovskaya të Radio Liberty Elizaveta Surnacheva dhe Roman Perl e TV Time Time Galina Arapova, drejtoreshë e Qendrës së Mbrojtjes së Masmedias dhe avokat Duke iu përgjigjur vendimit korporata tha: “BBC refuzon fuqishëm vendimin e autoriteteve ruse për të caktuar Andrei Zakharov nga byroja jonë në Moskë si” agjent i huaj “.

Ai tha se BBC Rusisht ishte “një burim jetik i lajmeve të sakta dhe të paanshme për rusishtfolësit për 80 vjet”. “Prioriteti ynë tani është të mbështesim Andrein dhe të sigurohemi që ai dhe kolegët e tij të jenë në gjendje të vazhdojnë të raportojnë vendin në një kohë kaq të rëndësishme.” Çdo individ i etiketuar si agjent i mediave të huaja duhet të regjistrohet dhe të japë detaje mbi aktivitetet dhe financat çdo gjashtë muaj.

I gjithë materiali i tyre, përfshirë mesazhet e mediave sociale, duhet të përmbajnë një mesazh të gjatë që tregon statusin e tyre si agjent i huaj. BBC u veçua gjithashtu në fund të gushtit, kur Rusia dëboi korrespondenten e vjetër të Moskës Sarah Rainsford, duke refuzuar të zgjasë vizën e saj.

Rusia ndryshoi ligjin në vitin 2017, duke i mundësuar qeverisë të listojë çdo media të huaj që vepron në vend si agjent të huaj. Ligji erdhi në shenjë hakmarrjeje për transmetuesin RT të mbështetur nga Kremlini që iu tha të regjistrohej si agjent i huaj në SHBA. Mesazhi i Daniil Sotnikov i postuar pas emërtimit të tij të ri ilustroi detajet e agjentit të huaj në kryeqytetet që gazetarët dhe organizatat e listuara duhet të japin.//BBC

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb