Rusia kërkoi që SHBA të heqë të gjitha armët e saj bërthamore nga Evropa dhe të çmontojë infrastrukturën për vendosjen e tyre.

Armët bërthamore amerikane krijojnë “problemin më serioz të sigurisë në kontinent”, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Maria Zakharova në një konferencë shtypi në Moskë.

“Kërkesat tona në këtë drejtim mbeten të pandryshuara, ato përfshijnë tërheqjen e të gjitha armëve bërthamore amerikane nga Evropa, si dhe çmontimin e infrastrukturës atje për vendosjen e tyre”, theksoi Zakharova.

Kjo erdhi pasi shefi i NATO-s Jens Stoltenberg tha se vendet aleate kishin filluar konsultimet mbi nevojën për të vënë në gatishmëri armët bërthamore. Ai i tha gazetës britanike The Daily Telegraph se SHBA dhe aleatët e saj evropianë do të rinovojnë arsenalin e tyre bërthamor.

Zakharova shprehu gjithashtu shqetësim për planet japoneze për të marrë pjesë në stërvitjet ushtarake të SHBA-së, duke përfshirë trajnimin e pilotëve për të kryer misione mbi transportuesit e armëve bërthamore.

Ajo akuzoi Uashingtonin se përdor Japoninë dhe Korenë e Jugut kundër Rusisë dhe Kinës, duke shtuar se akti i përpunimit të skenarëve të një konflikti të armatosur gjeopolitik me përdorimin e armëve bërthamore provokon tensione të mëtejshme, minon paqen dhe stabilitetin dhe e shtyn rajonin në prag të katastrofë bërthamore.

Duke e quajtur politikën amerikane në Gadishullin Korean “agresive”, ajo argumentoi se Uashingtoni po përpiqet “të sjellë një rajon tjetër në një gjendje kaosi absolut, për ta kthyer atë në Lindjen e Mesme 2”.

“Kjo do të ishte fantastike për ta, sepse këto janë kontrata të reja për kompleksin ushtarako-industrial të SHBA-së, një mundësi tjetër për t’u treguar qytetarëve të tyre një lloj ekskluziviteti, aftësinë për të vepruar brenda këtij kaosi, për të ngritur aksionet në çështjet ndërkombëtare,” tha ajo.

Zakharova paralajmëroi gjithashtu se çdo kërcënim i mundshëm ndaj kufijve lindorë të Rusisë “do të përballet me masat adekuate nga Moska për të forcuar aftësinë e saj mbrojtëse”.

Përveç kësaj, Zakharova synoi një kontratë nga Franca për t’i shitur Armenisë sistemet e artilerisë vetëlëvizëse Cezar, nënshkruar të hënën nga ministrat e mbrojtjes të të dy palëve në Paris.

“Parisi provokon një raund tjetër konfrontimi të armatosur në Kaukazin e Jugut. Ky është një hap tjetër,” tha ajo.

Zakharova akuzoi Francën se kërkon të përdorë mosmarrëveshjet ekzistuese në rajon si “një mjet për të arritur qëllimet e veta oportuniste”, duke vënë në dukje se ajo po fliste jo vetëm për interesat e Parisit si shtet, por edhe për qëllimet e saj si “përçues i ideologjisë së NATO-s”. ”

Të martën, Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit e kritikoi masën e Francës, duke thënë se ishte “provë e mëtejshme e aktiviteteve provokuese të Francës në rajonin e Kaukazit Jugor”.

 

(A.A/BalkanWeb)

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb