Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka kritikuar presidencën ruse të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, e cila hyri në fuqi sot.

“Këto lajme janë shkatërruese dhe absurde për ne. Sot, shteti terrorist filloi të kryesojë Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Dje, ushtria ruse vrau një fëmijë tjetër ukrainas, një djalë pesë muajsh të quajtur Danylo nga Avdiivka, në Donbas. Prindërit e tij u plagosën”, tha Zelensky.

Zelensky tha se raste të tilla “dëshmojnë falimentimin e plotë” të institucioneve globale dhe ai argumentoi se reforma është “qartësisht e vonuar” për Këshillin e Sigurimit.

Presidenca e Këshillit të Sigurimit mbahet nga secili anëtar me radhë për një muaj, sipas renditjes alfabetike angleze të emrave të shteteve anëtare. Është radha e Rusisë në rend, kështu që ajo po merr këtë pozicion pushteti pavarësisht se po përballet me kritika të ashpra  nga shumë prej anëtarëve të aleancës për pushtimin e saj në Ukrainë.

Këshilli kërkon konsensus për të miratuar shumicën e vendimeve, pavarësisht se cili vend është në krye të mbledhjeve të tij. Ndërsa liderët e Ukrainës kanë dënuar simbolikën e presidencës ruse, ata kanë minimizuar aftësinë e Moskës për të përkulur grupin sipas vullnetit të saj. Mund të lexoni më shumë se si funksionon këshilli këtu.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb