Rusia ka shpenzuar fshehurazi më shumë se 300 milionë dollarë (260 milionë £) që nga viti 2014 për të ndikuar tek politikanët në më shumë se 24 vende, ka pretenduar SHBA.

Pretendimi i Departamentit të Shtetit bazohet në një vlerësim të deklasifikuar të inteligjencës amerikane të publikuar të martën.

Një zyrtar i lartë nga administrata e Presidentit Joe Biden tha: “Ne mendojmë se kjo është vetëm maja e ajsbergut”.

Rusia nuk ka komentuar publikisht për këtë çështje. Vetë Moska ka akuzuar vazhdimisht SHBA-në për ndërhyrje jashtë vendit.

Inteligjenca amerikane “vlerëson se këto janë shifra minimale dhe se Rusia ka të ngjarë të ketë transferuar fonde shtesë fshehurazi në rastet që kanë mbetur të pazbuluara”, tha zyrtari i administratës Biden gjatë një konference telefonike.

Zyrtari foli në kushte anonimiteti.

Vlerësimi i inteligjencës amerikane i lëshuar në një kabllogram nuk përmendi vende ose zyrtarë të veçantë që besohet se janë shënjestruar nga Rusia – por tha se ato përfshinin katër kontinente.

Zyrtari i administratës tha se komuniteti i inteligjencës amerikane tani po informonte privatisht vendet e zgjedhura mbi financimin e supozuar të fshehtë rus. Konferencat do të mbeten konfidenciale, shtoi zyrtari.

Një burim i administratës i njohur me gjetjet pretendoi se Rusia kishte shpenzuar rreth 500,000 dollarë për të mbështetur Partinë Demokratike të qendrës së djathtë të Shqipërisë në zgjedhjet e vitit 2017 dhe gjithashtu financoi partitë ose kandidatët në Bosnjë, Mal të Zi dhe Madagaskar, sipas agjencisë së lajmeve AFP.

Burimi tha gjithashtu se Kremlini kishte përdorur Brukselin si një qendër për fondacionet dhe frontet e tjera që mbështesin kandidatët e ekstremit të djathtë.

Kompanitë fiktive thuhej se përdoreshin për të financuar partitë evropiane dhe për të blerë ndikim diku tjetër.
Autoritetet ruse deri më tani nuk kanë bërë asnjë deklaratë publike mbi pretendimin e SHBA.

Moska ka fajësuar më parë agjencinë amerikane të inteligjencës CIA për ndërhyrje në punët e vendeve të tjera, duke përfshirë mbështetjen e grushteve të ndryshme të shtetit në mbarë globin.

SHBA ka ndërhyrë në zgjedhjet e huaja më shumë se 80 herë në mbarë botën midis viteve 1946-2000, pa përfshirë grushtet e shtetit apo përpjekjet për ndryshimin e regjimit, sipas një baze të dhënash të mbajtur nga studiuesi i Universitetit Carnegie Mellon, Dov Levin.

Të martën, zëdhënësi i departamentit të shtetit Ned Price e quajti financimin e dyshuar të fshehtë të Rusisë një “sulm ndaj sovranitetit”.

Vitin e kaluar, zyrtarët e inteligjencës amerikane vlerësuan në një raport se presidenti rus Vladimir Putin kishte të ngjarë të kishte autorizuar përpjekjet për të ndikuar në zgjedhjet e Amerikës në vitin 2020 në favor të ish-presidentit Donald Trump.

Por ajo tha se asnjë qeveri e huaj nuk kishte kompromentuar rezultatet përfundimtare. Rusia i quajti “të pabaza” akuzat për ndërhyrje në zgjedhje.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb