Të paktën dy të vdekur dhe shtatë të plagosur raportohet se janë regjistruar gjatë një sulmi rus, në Kharkiv, qyteti i dytë më i madh në Ukrainë. Kështu njoftoi në orët e para të mëngjesit guvernatori rajonal Oleh Sinekhubov përmes postimit të tij në platformën Telegram.

Policia ukrainase foli për një bastisje me dron, i cili publikoi imazhe të zjarreve në rrugët e qytetit, pranë ndërtesave. Televizioni ukrainas raportoi se një kompleks banimi i lartë në lagjen Shevchenkivskyi pësoi dëme të mëdha dhe një dyqani u dogj. Më parë, guvernatori rajonal Sinekhubov raportoi gjithashtu një goditje në një shtëpi në Kharkiv dhe një sulm me raketa në një fshat në veri të qytetit. Nuk raportohet për viktima si rezultat i këtyre dy sulmeve.

Kharkiv, në verilindje të Ukrainës, është shpesh në shënjestër nga forcat ruse dhe sulmet janë intensifikuar javët e fundit. Të mërkurën, një dron vrau katër persona dhe dëmtoi rëndë komplekset e banimit. Në një intervistë me Politico të botuar të enjten, shefi i shtabit të presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyi, Andriy Yermak, tha se ai e sheh Kharkivin si objektivin më të mundshëm të një ofensive të plotë ruse në maj ose qershor.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: