Të paktën gjashtë persona janë vrarë dhe 11 të tjerë janë plagosur në një sulm me raketa ruse në qytetin jugor ukrainas, Kryvyi Rih.

Presidenti ukrainas Volodymir Zelenskyy e pranoi edhe vetë, se rusët kanë bombarduar vendlindjen e tij.

“Çdo ditë dhe çdo orë, terrori rus dëshmon se Ukraina, së bashku me partnerët e saj, duhet të forcojë mbrojtjen e saj ajrore”, njoftoi ai në rrjetet sociale.

Një ndërtesë administrative dhe një bllok banimi janë dëmtuar nga sulmi, njoftoi Komanda Ushtarake Jugore e Ukrainës. Rusia ka nisur pushtimin e Ukrainës më datë 24 shkurt 2022, duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme të shumta materiale.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb