SHBA po shqyrton ofrimin e përdorimit të aftësive të saj më të avancuara të leximit të zërit nënujor për të analizuar regjistrimet audio nga koha e sabotimit të dukshëm të tubacioneve të gazit Nord Stream, sipas dy burimeve të njohura me këtë çështje.

Përpunimi i nënshkrimeve të hidrolokatorëve nga Marina e SHBA – termi për tingujt unikë nënujorë – i ofruar nga Suedia dhe Danimarka mund të nxisë hetimet duke ofruar një pamje më të detajuar të asaj që ndodhej në zonë në kohën e shpërthimeve të tubacionit dhe çfarë i shkaktoi ato, thanë burimet. Ndërsa shumë vende kanë aftësinë për të përpunuar tingujt nënujorë, SHBA-ja ka sistemin më të avancuar, thanë burimet.

Përpunimi i tingullit nënujor shihet si një pjesë kyçe e hetimit, përveç asaj që gjejnë hetuesit nënujorë, thanë burimet. Zyrtarët kanë thënë se imazhet satelitore nga ditët para rrjedhjeve nuk kanë gjasa të jenë të dobishme sepse ishte me re.

Por shkalla në të cilën ndihma e SHBA në përpunimin e regjistrimeve nënujore mund të jetë e dobishme do të varet nga cilësia e regjistrimeve. Cilësia e çdo regjistrimi që kanë suedezët dhe danezët është e paqartë, thanë burimet.

Çdo lloj makinerie nënujore si nëndetëset, silurët dhe motorët e anijeve nxjerrin një tingull unik që quhet “nënshkrimi sonar” dhe SHBA ka një bibliotekë të gjerë të këtyre tingujve.

Një zëdhënës i Marinës nuk do të konfirmonte se SHBA po ofron për të analizuar regjistrimet e sonarit, por tha se Marina është e gatshme të ndihmojë me hetimet.

“Ne jemi të vetëdijshëm për raportet në lidhje me rrjedhjet në tubacionet Nord Stream. Ne jemi të gatshëm të ofrojmë mbështetje dhe ndihmë në koordinim të ngushtë me aleatët dhe partnerët tanë, nëse është e nevojshme,” tha kapiteni Tamara Lawrence.

Rrjeti Kombëtar Sizmik Suedez (SNSN) tha se kishte zbuluar shpërthimet dhe ekspertët thanë se SNSN mund të ndante regjistrimet me SHBA-në për përpunim, por regjistrimet sizmike nuk janë të njëjta me regjistrimet me sonar me cilësi të lartë.

“Ajo që ata kërkojnë janë nënshkrimet e njohura të anijeve të klasës kundërshtare ose nënshkrimet e njohura që lidhen me një akt si hapja e një dere silurësh. Qëllimi është të përcaktohet se çfarë e shkaktoi këtë. Cilësia e të dhënave dhe lloji i të dhënave historike në bazën e të dhënave do të përcaktojë se deri në çfarë shkalle ata mund ta atribuojnë me saktësi këtë ngjarje duke përdorur nënshkrimet e sonarit”, shpjegoi Mark Montgomery, drejtor i lartë i Qendrës për Inovacionin Kibernetik dhe Teknologjik në Fondacionin për Mbrojtjen e Demokracive.
Shtetet e Bashkuara kanë ndihmuar në analizimin e regjistrimeve nënujore nga suedezët në të kaluarën, thanë ekspertët.

Këto biseda rreth ofrimit të kësaj ndihme vijnë tani pasi Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-së po bën “planifikim të kujdesshëm” për të parë se çfarë asetesh, pajisjesh dhe ekspertize teknike ka në dispozicion SHBA për të ndihmuar vendet baltike me hetimet, raportoi CNN javën e kaluar.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb