Kina paralajmëron rrezikun e “Luftës së re të Ftohtë” gjatë samitit të ASEAN (Shoqata e Kombeve të Azisë Juglindore).

Gjatë fjalës së tij në samit, kryeministri kinez Li Qiang, theksoi se është e rëndësishme të shmanget një “Luftë e re e Ftohtë”, kur kemi të bëjmë me konflikt me konflikt mes vendeve.

Duke folur në një samit vjetor që përfshin anëtarë të Shoqatës së Kombeve të Azisë Juglindore (ASEAN) dhe Kinës, Japonisë dhe Koresë së Jugut, Li tha se vendet duhet “të trajtojnë siç duhet dallimet dhe mosmarrëveshjet”.

“Për momentin, është shumë e rëndësishme t’i rezistojmë zgjedhjes së palëve në konfrontimin e bllokut dhe të ndalojmë një Luftë të re të Ftohtë”, tha Li.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb