Kancelari gjerman Olaf Scholz beson se lufta në Ukrainë mund të zvarritet edhe për disa vite të tjera; Askush nuk mund të thotë nëse kjo luftë mund të mos zgjasë as pesë vjet, për shembull, tha Scholz në mbrëmje në qytetin lindor të Chemnitz.

Ai mbrojti mbështetjen ushtarake të Gjermanisë për Ukrainën. Përveç kësaj, diplomacia duhet të kultivohet, shtoi ai.

Megjithatë, që nga fillimi i luftës, presidenti rus Vladimir Putin nuk kishte treguar asnjë shenjë lëvizjeje, tha ai. Një paqe e diktuar është e papranueshme, theksoi Scholz: “Ai nuk duhet të lejohet të ikë me këtë.”

Scholz ishte i ftuar në mbrëmje në një panel diskutimi të organizuar nga gazeta Freie Presse (Shtypi i Lirë) me titull “Gjermania nën presion. Si mund të veprojë koalicioni qeveritar në kushte të reja?”

Sipas informacioneve të siguruara, debatin e kanë ndjekur rreth 200 lexues të gazetës dhe të ftuar të tjerë. Diskutimi u transmetua drejtpërdrejt edhe në internet.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: