Kancelari gjerman Olaf Scholz ka kundërshtuar kthimin e vendit në energjinë bërthamore, duke vënë në dukje mospërfitueshmërinë e ndërtimit të termocentraleve bërthamore.

“Nëse dikush vendos të ndërtojë një termocentral bërthamor tani, atëherë, bazuar në kornizën kohore aktuale të ndërtimit, ai do të jetë gati për 15-20 vjet,” tha ai gjatë një udhëtimi në qytetin e Sindelfingen në Gjermaninë jugperëndimore.

Sipas kancelarit, gjatë kësaj periudhe vendi do të ketë tashmë kohë për të zgjidhur të gjitha problemet në fushën e energjisë.

Scholz tha se energjia elektrike e prodhuar nga termocentralet bërthamore kushton shumë më tepër se ajo e prodhuar nga era, dielli dhe burime të tjera.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb