Olaf Scholz ka treguar se pse Gjermania nuk miratoi një paketë të re sanksionesh kundër Rusisë.

Kancelari gjerman deklaroi se nuk po bllokon paketën e re të sanksioneve të BE-së kundër Rusisë, por po përpiqet t’i bëjë ato sa më efektive.

“Ne duam të sigurojmë që kjo të bëhet sa më pragmatike të jetë e mundur. Kjo është ajo që ne po bëjmë gjithashtu në konsultim me ekonominë gjermane”, tha ai.

Sipas tij, BE-ja duhet të marrë vendime për të parandaluar eksportin e mallrave të sanksionuara nga vendet e tjera në Rusi, “por kjo duhet të bëhet në një mënyrë që është e realizueshme, që funksionon”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: