Duke përfunduar një udhëtim tre-ditor në Kinë, kancelari gjerman Olaf Scholz zhvilloi bisedime me Presidentin Xi Jinping në Pekin për bashkëpunimin ekonomik dhe pikat e ndezjes gjeopolitike, me fokus luftën në Ukrainë.

Pas më shumë se tre orë bisedimesh, Xi u bëri thirrje të gjitha palëve në luftë që të kontribuojnë në zbutjen e tensioneve “në vend që të derdhin vaj në zjarr”.

Kina nuk është as palë dhe as pjesëmarrëse në krizën e Ukrainës, tha Xi, i cili ka marrëdhënie miqësore me presidentin rus Vladimir Putin.

Në një deklaratë fillestare, Kina tregoi se do të mbështeste një konferencë ndërkombëtare të paqes vetëm nëse ajo do të pranohej nga Rusia dhe Ukraina. Por Putin tashmë e ka refuzuar nismën zvicerane dhe gjithashtu nuk është ftuar.

Pala kineze më vonë sqaroi se kjo dhe konferenca të tjera ishin ende në diskutim. Nëse Kina do të marrë pjesë në konferencë, në të cilën janë ftuar rreth 100 vende në qershor, mbetet e hapur.

Zviceranët synojnë që të marrin pjesë vendet pro-ruse, veçanërisht Kina, duke pasur parasysh statusin e saj të energjisë bërthamore dhe peshën ekonomike. Prandaj, suksesi i konferencës varet për zviceranët nga pjesëmarrja kineze.

Në fillim të bisedimeve, Scholz tërhoqi vëmendjen e Xi-t për efektet shkatërruese të luftës.

“Në mënyrë indirekte, ata po dëmtojnë të gjithë rendin ndërkombëtar, sepse kanë shkelur një parim të Kartës së OKB-së: parimin e paprekshmërisë së kufijve shtetërorë”, tha kreu gjerman.

“Lufta ruse e agresionit kundër Ukrainës dhe armatimi i Rusisë kanë një ndikim shumë të rëndësishëm negativ në sigurinë në Evropë”, shtoi ai.

Perëndimi akuzon Kinën për furnizimin e Rusisë me mallra që mund të përdoren si për qëllime civile ashtu edhe ushtarake, duke mbështetur kështu ekonominë ruse të luftës.

Scholz dhe Xi ranë dakord edhe një herë se nuk duhet të përdoren armë bërthamore.

Sipas një përkthimi zyrtar, Xi foli për një “epokë të re turbulencash dhe trazirash”, në të cilën rreziqet për të gjithë njerëzimin do të rriteshin.

“Për të zgjidhur këto çështje, është thelbësore që bashkëpunimi midis fuqive,” tha Xi.

Scholz dhe Xi theksuan se, pavarësisht dallimeve, ata donin të zgjeronin bashkëpunimin ekonomik. “Ne nuk duam të shkëputemi nga Kina,“, theksoi Scholz disa herë.

Udhëheqësi kinez paralajmëroi urgjentisht kundër masave të mbrojtjes ekonomike. Gjermania dhe Kina të dyja vareshin nga industria dhe mbështetën tregtinë e lirë, tha Xi, sipas deklaratës zyrtare.

“Me këtë në mendje, të dyja palët duhet të jenë të kujdesshme ndaj rritjes së proteksionizmit.” Komisioni Evropian aktualisht po heton nëse shitja e makinave elektrike kineze në Evropë po subvencionohet në mënyrë të pahijshme. Deklaratat e Xi u interpretuan si të synuara për këtë.

Scholz gjithashtu foli më vonë gjatë me kryeministrin kinez Li Qiang.

Të dy folën për “kushtet e drejta konkurruese”, aksesin e barabartë në treg, mbrojtjen e pronësisë intelektuale dhe nevojën për një kuadër ligjor të besueshëm.

Li mbrojti subvencionet e energjisë së gjelbër të Kinës kundër akuzave për konkurrencë të pandershme. “Për sa i përket njerëzve që thonë se dominimi i industrisë së energjisë së rinovueshme të Kinës dhe kështu me radhë ka ardhur përmes subvencioneve, mendoj se kjo pikëpamje nuk korrespondon me realitetin”, tha Li pas takimit të tij me Scholz.

Subvencionet industriale janë praktikë e zakonshme në mbarë botën, duke përfshirë Evropën dhe Shtetet e Bashkuara, shtoi Li.

Tensionet mbi mallrat e eksportit kinez të subvencionuar në tregjet e huaja dhe mbikapaciteti industrial kanë qenë një shqetësim i madh në BE dhe SHBA.

Investimi shtetëror i Pekinit i mban çmimet artificialisht të ulëta, duke i vendosur firmat e BE-së dhe SHBA-së në disavantazh.

Berlini dhe Pekini arritën gjithashtu një marrëveshje për të bashkëpunuar në drejtimin autonom. Sekretarja e Shtetit gjerman për Çështjet Ekonomike, Franziska Brantner dhe ministri i Transportit Volker Wissing nënshkruan një deklaratë synimi me palën kineze në Pekin.

Të dy vendet synojnë gjithashtu të intensifikojnë punën e tyre për efikasitetin e burimeve dhe krijimin e një ekonomie rrethore në pesë vitet e ardhshme, sipas një marrëveshjeje të nënshkruar nga Scholz dhe ministrja e mjedisit Steffi Lemke.

Scholz e filloi udhëtimin e tij në Kinë, i dyti i kancelarit që nga marrja e detyrës në vitin 2021, me një vizitë në Chongqing, qyteti më i madh në botë, i ndjekur nga një ndalesë në Shangai ku u takua me përfaqësues nga bizneset gjermane dhe Dhoma Gjermane e Tregtisë Jashtë vendit në Shangai për të diskutuar problemet me të cilat përballen kompanitë në Kinë.

Disa nga rreth 5000 kompanitë gjermane që operojnë në Kinë janë ankuar për përballje me disavantazhe në krahasim me konkurrentët e tyre kinezë, akses më të vështirë në treg dhe pasiguri ligjore.

Kancelari gjerman shoqërohej nga shefat ekzekutivë, mes tyre edhe bosët e prodhuesve të makinave Mercedes-Benz dhe BMW, si dhe kompania kimike BASF. Volkswagen, prodhuesi më i madh i makinave në Evropë, nuk është i përfaqësuar këtë herë.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb