Arnold Schwarzenegger sulmon ata që qëndrojnë pas urrejtjes raciste, siç është antisemitizmi. “Paragjykimi është rruga e të dobëtit”, thotë ai në një video që ka postuar në kanalin e tij në YouTube.

Arnold Schwarzenegger denoncoi racizmin dhe antisemitizmin në një video-mesazh në YouTube.

I lindur në Austri, ish-guvernatori i Kalifornisë dhe ylli i famshëm i Hollivudit vizitoi kampin e përqendrimit të Aushvicit shtatorin e kaluar, ku rreth 1.1 milionë hebrenj u shfarosën nga nazistët gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Në video-mesazhin e tij, ylli i “Terminator” u kërkon atyre që përhapin urrejtje të ndalojnë dhe të zgjedhin një rrugë më të ndritshme. Ai thekson se urrejtja është “rruga e të dobëtëve” dhe u bën thirrje njerëzve që të “zgjidhin forcën” për të kapërcyer paragjykimet e tyre.

“Kur hyn në një vend si Aushvici, ndjen një peshë të madhe”, thotë Arnold Schwarzenegger. “Ka kujtime kudo për tmerrin që ndodhi atje.”

Aktori 75-vjeçar më pas i drejton mesazhin e tij atyre që janë “në drejtimin e gabuar”.

“Nëse keni dëgjuar ndonjë komplot për hebrenjtë, ose njerëz të çdo race, gjinie ose orientimi dhe keni menduar, “Kjo ka kuptim për mua”. Unë dua të flas me ju nëse keni menduar ndonjëherë se dikush është inferior dhe dëshiron t’ju lëndojë për shkak të fesë ose ngjyrës së lëkurës ose gjinisë së tij”, tha aktori.

“Unë nuk e di rrugën që ju solli këtu, por kam parë mjaft njerëz që hedhin poshtë të ardhmen e tyre për besime urrejtjeje. Prandaj, dua të flas me ju para se të zbuloni gabimin tuaj në fund të rrugës”, tha ai.

Babai i tij ishte anëtar i nazistëve

Gustav Schwarzenegger, babai i yllit të Hollivudit, ishte anëtar i partisë naziste gjatë Luftës së Dytë Botërore. Përfshirja e tij me nazistët ka qenë një temë e diskutueshme dhe shumë kanë pyetur veten se si mund të ketë ndikuar në pikëpamjet politike dhe karrierën e djalit të tij.

Gustav Schwarzenegger lindi në vitin 1907 në fshatin e vogël të Grabernit, Austri. Ai u rrit në një kohë kur Austria ishte ende pjesë e Perandorisë Austro-Hungareze dhe përjetoi vetë trazirat ekonomike dhe sociale që pasuan rënien e perandorisë pas Luftës së Parë Botërore. Ashtu si shumë të rinj austriakë në atë kohë, Schwarzenegger ishte tërhequr nga ideologjia e Partisë Naziste, e cila premtoi të rivendoste rendin dhe prosperitetin në vend.

Në vitin 1938, Austria u aneksua nga Gjermania naziste dhe Schwarzenegger iu bashkua partisë. Ai u caktua të punonte si oficer policie në qytetin e vogël të Murstetten, ku dyshohet se zbatonte urdhrat për të grumbulluar dhe dëbuar banorët hebrenj. Është e paqartë se sa ishte ai vetë i përfshirë në këto aktivitete apo cilat ishin bindjet e tij personale në atë kohë, por lidhja e tij me partinë naziste ka ngritur pikëpyetje për karakterin e tij dhe edukimin e djalit të tij të famshëm.

Arnold Schwarzenegger ka trajtuar të kaluarën e babait të tij dhe ka folur publikisht për ndikimin që pati tek ai. Në kujtimet e tij, Total Recall, ai shkruan se nuk ishte në dijeni të lidhjeve të babait të tij me nazistët derisa ishte adoleshent dhe se ishte i tronditur dhe i shqetësuar thellësisht nga zbulimi. Ai përshkruan gjithashtu fajin dhe turpin që ndjeu për historinë e tij familjare dhe përpjekjet që bëri për të distancuar veten nga besimet dhe veprimet e babait të tij.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb