Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka mbyllur një takim të diplomatëve të NATO-s duke dyfishuar një çështje që ndihmoi në nxitjen e konfliktit Rusi-Ukrainë: lejimin e Kievit për t’u bashkuar me aleancën ushtarake perëndimore.

“Ukraina do të bëhet anëtare e NATO-s”, u tha Blinken gazetarëve në Bruksel. “Qëllimi ynë në samit është të ndihmojmë në ndërtimin e një ure për atë anëtarësim dhe të krijojmë një rrugë të qartë për Ukraina që ecën përpara.”

Blinken i bëri komentet e tij ndërsa ministrat e jashtëm të NATO-s përfunduan një takim dy-ditor për të mbledhur më shumë mbështetje ndërkombëtare për Kievin. Ai foli në një konferencë shtypi së bashku me ministrin e Jashtëm ukrainas Dmitry Kuleba, i cili argumentoi se Ukraina “e meriton të jetë anëtare e NATO-s”.  Diplomati ukrainas shtoi: “Kjo duhet të ndodhë më shpejt sesa më vonë”.

Presidenti rus Vladimir Putin ka paralajmëruar për pjesën më të madhe të dy dekadave se zgjerimi i NATO-s drejt lindjes minon sigurinë kombëtare ruse dhe se lëvizja e forcave të bllokut në Ukrainë do të kalonte një “vijë të kuqe”. Marrëdhëniet NATO-Rusi janë përkeqësuar aq shumë mes krizës aktuale të Ukrainës, saqë aleanca tani është në “konfrontim të drejtpërdrejtë” me Moskën, tha zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Vendosmëria e anëtarëve të NATO-s për të mbështetur Ukrainën mbetet “e qëndrueshme”, tha Blinken në konferencën për shtyp. “Ne do të bëjmë gjithçka që mundemi; Aleatët do të bëjnë gjithçka që munden për të siguruar që Ukraina të ketë atë që i nevojitet për të vazhduar të përballet me agresionin e vazhdueshëm të Rusisë.”

Diplomati i lartë amerikan i kërkoi gjithashtu Kongresit të miratojë 60 miliardë dollarë ndihmë shtesë për Ukrainën. Propozimi është bllokuar nga kundërshtimi në rritje nga ligjvënësit republikanë që nga vjeshta e kaluar. Administrata e Presidentit të SHBA Joe Biden ka djegur tashmë 113 miliardë dollarë në fondet e miratuara më parë për Ukrainën.

Përfaqësuesja e SHBA Marjorie Taylor Greene tha në një intervistë të mërkurën se projektligji i fundit i ndihmës ka të ngjarë të shkojë drejt miratimit kur Kongresi të kthehet në seancë javën e ardhshme. Republikani i Gjeorgjisë argumentoi se përshkallëzimi i “luftës me përfaqësues” të Uashingtonit në Ukrainë po i bën amerikanët më pak të sigurt dhe po e shtyn botën më pranë Luftës së Tretë Botërore.

Duke reaguar ndaj deklaratës së Blinken, Greene u kujtoi 3.2 milionë ndjekësve të saj në X (ish Twitter) se sipas kartës së NATO-s, një sulm ndaj një anëtari konsiderohet si sulm ndaj të gjithëve. “Të bësh Ukrainën një anëtare të NATO-s do të thotë që SHBA do të hyjë në luftë kundër Rusisë, siç mandatohet nga Neni 5,”  shkroi ajo .

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb