Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres po kërkon takime me presidentin rus Vladimir Putin në Moskë dhe presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky në Ukrainë për të diskutuar nevojën urgjente për të sjellë paqe, sipas një zëdhënësi të OKB-së.

Guterres do të donte “të diskutonte hapat urgjent për të sjellë paqen në Ukrainë dhe të ardhmen e multilateralizmit bazuar në Kartën e Kombeve të Bashkuara dhe të drejtën ndërkombëtare”, sipas një deklarate nga zëdhënësi i OKB-së, Stephane Dujarric.

Letrat e veçanta iu dorëzuan misioneve të Rusisë dhe Ukrainës të martën, tha Dujarric. Zëdhënësi vuri në dukje se Guterres është në pritje të përgjigjeve nga qeveritë ruse dhe ukrainase për një kërkesë për një takim.

Dujarric tha se do të shoqëronte sekretarin e përgjithshëm nëse do të udhëtonte, por nuk mund të sqaronte se kush tjetër do të shkonte.

“Ne do të ndajmë me ju informacionin mbi delegacionin kur të arrijmë atë hap”, tha ai.

Ai tha nuk do të jepte detaje nëse Guterres do të udhëtonte në një vend dhe jo në tjetrin nëse vetëm një vend i vetëm do ta pranonte kërkesën.

“Ne do të presim për të parë përgjigjet dhe më pas do të marrim vendime … bazuar në përgjigjet që marrim,” tha ai.

I pyetur nëse Sekretari i Përgjithshëm i vjen keq që nuk kërkoi takime më herët, ai tha se Guterres “ka bërë atë që ai mendon se është mënyra më praktike dhe më e mirë”.

“Ne po ecim në një rrugë që Sekretari i Përgjithshëm ka vendosur. Keqardhja është që ky konflikt vazhdon dhe se njerëzit vazhdojnë të vuajnë,” tha ai.

Ai vuri në dukje se Guterres dhe presidenti rus Vladimir Putin kryqëzuan rrugët e tyre për një kohë të shkurtër në Pekin për Lojërat Olimpike Dimërore, por Putini ishte larguar para se të takoheshin.

“Ne kemi qenë në kontakt verbal me misionin e përhershëm të Rusisë disa herë, për t’u përpjekur të kemi të paktën  kontakte të drejtpërdrejta, midis sekretarit të përgjithshëm dhe presidentit,” tha ai.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb