Një peracion i drejtuar nga Policia Kombëtare Spanjolle ka çmontuar një organizatë komplekse kriminale që fuste kokainën nga Ekuadori në Spanjë. Hetimi në kuadër të “Operacioni Botnia” ka bërë të mundur sekuestrimin e 100 kilogramëve kokainë të pastërtisë së lartë, çmontimin e rrjetit dhe arrestimin e 12 personave që i përkisnin atij.

Rrjeti përbëhej nga qytetarë të kombësive të ndryshme, duke përfshirë shqiptarë, kolumbianë, marokenë dhe evropianë, dhe operonte në pjesë të ndryshme të Spanjës, nga Madridi deri në Costa del Sol. Organizata mori porosi nga investitorë të fuqishëm me bazë në Dubai, gjë që tregon shtrirjen e saj ndërkombëtare.

Rrjeti u strukturua në mënyrë hierarkike, me role specifike për secilin grup:

Dega kolumbiane: përgjegjëse për marrjen e drogës në origjinë dhe dërgimin e tyre në Evropë, si nga ajri ashtu edhe nga deti.

Dega marokene: përgjegjëse për logjistikën dhe infrastrukturën në Spanjë.

Lidhja gjermane: Negociator mes degëve kolumbiane dhe marokene, i konsideruar si një nga trafikantët më të rëndësishëm ndërkombëtarë të drogës.

Rrjeti kishte edhe anëtarë shqiptarë, përgjegjës për logjistikën dhe sigurinë në Spanjë, të cilët iu bashkuan grupit në fund të vitit 2023.

Policia Kombëtare arriti të përgjojë një konteiner që kishte mbërritur në Spanjë nga Guayaquil, Ekuador, me një fluturim komercial. Hetimi çoi në një magazinë industriale në Fuenlabrada në Madrid ku droga po transferohej në automjete. Agjentët arrestuan disa anëtarë të rrjetit dhe gjetën 100 kilogramë kokainë dhe 400.000 dollarë në asete kripto.

Autoritetet lëshuan tetë urdhër-arreste ndërkombëtare, duke arritur të kapnin trafikantin e nivelit të lartë evropian të drogës që koordinonte operacionin nga Kolumbia, si dhe një anëtar tjetër të degës kolumbiane.

Me të mbërritur në Madrid u ndalua edhe drejtuesi i organizatës, i cili ndodhej në Kolumbi. U arrestua edhe kreu i degës shqiptare, i cili tashmë ishte në burg për vrasje. Vëllai i tij dhe dora e tij e djathtë u kapën për bashkëpunimin e tij në aktivitetet kriminale të rrjetit, duke përfshirë transportin e parave cash.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb