Fermeri dhe aktivisti, Alban Çakalli i ftuar në emisionin “Sintezë” në News 24, tha se fermeri shqiptar nuk mund të jetë konkurrues me vendet e rajonit duke u krahasuar veçanërisht me Serbinë.

“Meqë thoni rajoni na konkurron. Serbia subvencionimet që i ka për një kokë lopë i ka mbi 800 euro. Fillon subvencionimi që te jonxha, misri, për ushqimin dhe pastaj për krerë lope mbi 150 euro.

Në qoftë se një fermer ka 100 krerë lopë merr 80 mijë euro nga shteti i tij. Po ta krahasojmë një fermer shqiptar. Çfarë merr? Nuk merr subvencion për misrin, foraxheren. Shumë pak merr vetëm për krerë lopë.

Nëse do merrte 80 mijë euro, vetëm këto para i mjaftonin për të qenë konkurrues. Në Greqi nëse një fermer i ri deri në 30 vjeç, shteti grek i jep mundësi të marrë 50 krerë lopë, stallën ia jep shteti me kredi pa interes. Kjo ndikon për mirë! Duhet të adaptojmë metodat më të mira”, u shpreh ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb