Një aeroplan mallrash i Atlas Air u detyrua të bënte një ulje emergjente në Aeroportin Ndërkombëtar të Miamit pasi një mosfunksionim i motorit thuhet se shkaktoi një zjarr menjëherë pas ngritjes.

“Ekuipazhi ndoqi të gjitha procedurat normale dhe u kthye i sigurt në Miami ”, tha Atlas Air në një deklaratë, duke shtuar se do të kryejë një hetim për të përcaktuar shkakun e incidentit që ndodhi të enjten vonë. Në Twitter janë postuar video të pa verifikuara që tregojnë flakët që dalin nga krahu i majtë i avionit gjatë fluturimit.

Sipas të dhënave të disponueshme, avioni u ngrit nga aeroporti i Majamit në orën 10:32 të së enjtes mbrëma dhe u kthye në të 14 minuta më vonë.

Avioni i përfshirë ishte një Boeing 747-8, sipas Flightaware. Boeing 747-8 fuqizohet nga katër motorë General Electric .

Departamenti i Zjarrfikësve në Miami u njoftua dhe iu përgjigj incidentit dhe nuk u raportua për të lënduar, tha Aeroporti i Miami për Reuters . Boeing, FAA dhe General Electric nuk iu përgjigjën kërkesave të Reuters për koment.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: