Autoriteti i shëndetit publik i SHBA, Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), rekomandoi një vaksinë të virusit sincicial të frymëmarrjes ose RSV nga Pfizer për gratë shtatzëna për të mbrojtur të porsalindurin e tyre nga sëmundja e rëndë e RSV.

RSV është shkaku kryesor i shtrimit në spital për foshnjat në SHBA.

”Vaksina e re, vaksina bivalente RSVpreF e Pfizer, me emrin tregtar Abrysvo, ka treguar se zvogëlon rrezikun e shtrimit në spital të RSV për foshnjat me 57% në gjashtë muajt e parë pas lindjes”, tha CDC në një deklaratë.

Për të maksimizuar mbrojtjen për foshnjat pas lindjes, CDC rekomandon administrimin sezonal të një doze të vaksinës RSV për gratë shtatzëna gjatë javëve 32 deri në 36 të shtatzënisë.

”Kjo është hera e parë që individët e kualifikuar mund të marrin vaksina Pfizer për të ndihmuar në mbrojtjen kundër RSV, COVID-19 dhe pneumonisë pneumokokale”, tha kompania.

Dje, anëtarët e Komitetit Këshillimor për Praktikat e Imunizimit (ACIP) votuan, 11-1, për të rekomanduar vaksinën RSV të nënës për gratë shtatzëna gjatë 32-36 javëve të shtatzënisë, duke përdorur administrimin sezonal, për të parandaluar infeksionin e traktit të poshtëm të frymëmarrjes RSV tek foshnjat.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: